BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

105 Ülkeden 20 Bin Öğrenci Balıkesir’de Okuyacak


Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ile bir araya gelen Girne Amerikan Üniversitesi yönetimi, Susurluk ilçesine kurulacak üniversite için protokol imzaladı. 105 ülkeden 20 bin öğrencinin eğitim göreceği üniversitenin Rektörlük İrtibat Ofisi’nin tabelası ise Akıncılar Mahallesi’ndeki tarihi Taş Binaya asıldı.
Protokol töreninde konuşan Başkan Uğur “Girne Amerikan Üniversitesi, Balıkesir’deki kampüsünde de yabancı öğrencilere daha çok hitap edecek. İlk adımı attık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tarihi Taş Bina’yı kendilerine tahsis ettik” dedi.

Girne Amerikan Üniversitesi ile Balıkesir Büyükşehir Belediyesi arasından Susurluk ilçesine kurulması planlanan kampüs için protokol imzalandı. Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un da yer aldığı protokol törenine; Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, Başkan Vekili Olgun Üstün, Girne Amerikan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kutsal Öztürk, Yöneticiler Kurulu Üyesi ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Sadri katıldı. Başkan Uğur ve Akpınar arasında imzalanan protokol sonrası heyet Akıncılar Mahallesi’nde bulunan ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tarihi Taş Bina’ya giderek “Girne Amerikan Üniversitesi Rektörlüğü İrtibat Ofisi” tabelası astılar. Üniversite yetkilileri ile Taş Bina’da incelemelerde bulunan Başkan Uğur, Balıkesir’e vakıf üniversitesi kazandırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
“105 Ülkeden 20 Bin Öğrenci Eğitim Görecek”
Üniversite yönetiminin protokol ardından kuruluş prosedürleri için çalışmalara başlayacağını ifade eden Başkan Uğur, “Girne Amerikan Üniversitesi’nin düşüncesi 20 bin öğrenciye eğitim vermek. Balıkesir için büyük bir kazanç olacak. Girne Amerikan Üniversitesi’nin Kıbrıs’taki kampüsünde 105 ülkeden öğrencilerinin olduğunu öğrendik. Balıkesir’de de 105 ülkeden 20 bin öğrenci eğitim görecek. Yine Girne Amerikan Üniversitesi, Balıkesir’deki kampüsünde de yabancı öğrencilere daha çok hitap edecek. İlk adımı attık. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan tarihi Taş Bina’yı kendilerine tahsis ettik. Girne Amerikan Üniversitesi Rektörlük irtibat Ofisi olarak levhasını da astık. İnşallah prosedürler tamamlandıkça, 2017 ya da en geç 2018 yılında eğitim öğretime başlamış olacak. Balıkesir’e hayırlı, uğurlu olsun” diye konuştu.
En Geç 2018 Yılında Eğitime Başlayacak
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’a teşekkür eden Girne Amerikan Üniversitesi Yöneticiler Kurulu Başkanı Serhat Akpınar, mübarek Ramazan ayında çok güzel bir adım atıldığını söyledi. Taş Bina’nın üniversitelerine tahsis edilmesinin ise kendilerini mutlu ettiğini belirten Akpınar “Sayın Edip Uğur’a minnet duygularımızı arz ediyorum. Mübarek Ramazan ayında çok güzel bir adım atıyoruz. Ortaya koyduğumuz düşünce ve planlama çerçevesinde başlatmış olduğumuz fiili çalışmanın, yakmış olduğunuz ateş ile bugün Balıkesir Büyükşehir Belediyesi sınırları içerisinde bizlere tahsis etmiş olduğunuz binada rektörlüğümüzün kuruluş programı çerçevesinde irtibat ofisimizi açıyoruz. Hedefimiz 2017 ya da en geç 2018 öğretim yılına üniversitemizi hazır etmiş olacak. 105 değil tüm dünya ülkelerinden öğrencilerimizi buraya getireceğiz. Eğitim alabileceği, kültürel değerlerimizi paylaşabileceği bir sürece adım attık” dedi. Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise Balıkesir’in dünyaca ünlü bir vakıf üniversitesine ev sahipliği yapmasının önemli olduğunu söyledi. Balıkesir’e yeni bir üniversite kazandırmanın gurunu yaşadıklarını ifade eden Yılmaz, yeni üniversite ile Balıkesir’in önemli kazanımlar elde edeceğini belirtti. Taş Bina’yı restore edecek olan Girne Amerikan Üniversitesi yetkilileri, Susurluk’taki kampüsün inşaat çalışmalarına ise önümüzdeki aylarda başlayacaklarını açıkladılar.

2016-06-083346 kez okundu