BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

255 YILLIK CAMİ YENİDEN İBADETE AÇILDI

Vali Yazıcı, Erdek'te Restore Edilen Camiyi İbadete Açtı.
Vakıflar Genel Müdürlüğü yok olmaya yüz tutan tarihi değerleri yaşatmak amacı ile çalışmalarını sürdürüyor.
Balıkesir'in Erdek ilçesindeki restorasyonu tamamlanan 255 yıllık tarihi geçmişe sahip Hacı Ömer Camii (1764), törenle hizmete açıldı. Açılışın ardından camide restorasyon sonrası ilk Cuma Namazı kılındı.
TARİHİ ESERLERE SAHİP ÇIKIYORUZ
Vali Ersin Yazıcı, açılış töreninin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Hacı Ömer Camisi'nin kentin en eski camilerinden birisi olduğunu belirterek, burayı yeniden ibadete açmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
Tarihi eserlere gereken önemi verdiklerini ve sahip çıktıklarını anlatan Vali Yazıcı, bu kapsamda Erdek Hacı Ömer Cami'de de gerekenin yapılması için girişimlerde bulunduklarını ifade etti.
BU BİZİM BİR SORUMLULUĞUMUZDUR
Caminin yeniden restore edilmesinde emeği geçenlere teşekkür eden Vali Yazıcı, "Böyle güzel bir günde hayırlı ve mübarek bir günde, Cuma gününde ecdadımızın yaptırdığı bir eseri tekrar ibadete açıyoruz. Tekrar kullanıma açıyoruz. Bu bizim bir sorumluluğumuzdur. Ecdadımızın nakış nakış eserleriyle karşı karşıyayız. Bugün ecdadımıza atalarımıza karşı bu borcu ödüyoruz. Onlara gerekli ilgi ve hürmeti göstereceğiz ve bunları yaşatacağız. Atalarımız, ecdadımız bize çok güzel eserler bırakmışlar. Bizim üstümüze düşende bu eserleri koruyarak geleceğe taşımak. Bu duygu düşüncelerle emeği geçenleri kutluyorum. Hayırlı olsun." dedi.
Açılış törenine Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Küçükkaptan, Vakıflar Bölge Müdürü Muhammet Şakir Erarı, İl Müftüsü Ramazan Topcan ve vatandaşlar katıldı.
Camide kılınan namazın ardından vatandaşlara çeşitli ikramlarda bulunuldu.

2019-11-041473 kez okundu