BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

7 ASIRLIK HIDIRELLEZ GELENEĞİ KAZDAĞLARI’NDA SÜRÜYOR

Kazdağları eteklerinde bulunan kırsal Türkmen mahallelerinde yaklaşık 7 asırdır süregelen Hıdırellez geleneği devam ediyor. 6 Mayıs’ta başlayan etkinlikler Türkmen geleneklerine göre mezarlıklarda devam ediyor. İnanışa göre dedelerin bulunduğu yatırlar ziyaret edilerek, mumlar yakılıyor, yüz sürülüyor ve dualar ediliyor. Mustafa Selim Kudar, “Bizim için Hıdırellez hiçbir zaman kutlama şeklide değil; anma ölülere saygı olarak etkinliklerimizi yapıyoruz” dedi.
Edremit ilçesine 1400’lü yıllarda gelerek Kazdağları'na yerleşen tahtacı Türkmenleri, buradaki 7 asırlık Hıdırellez geleneklerini sürdürüyor. İl ve ilçe merkezinde deniz, göl ve çay kenarlarında dilek tutularak Hıdırellez geleneği yaşatılıp, bazı bölgelerde şenlik havasında kutlamalar yapılırken, Türkmen inanışında ise hayırlar yapılıp, anma ve atalara saygı anlayışı içinde etkinlikler yapılıyor.
Bugün sabah saatlerinde kurbanlarını kesen Türkmenler ardından ise mezarlıklara gitti. Mezarlıklarda dua okuyup, yatır ziyaretleri yaptılar. Yaznlarında getirdikleri çerez, sarma ve börekleri ikram edip, dağıttılar. Hıdırellez geleneği kapsamında asırlardır mezarlıklarda bir araya gelen Balıkesir'in Edremit ilçesinde, Kazdağları'nın eteklerinde yaşayan ve "Tahtacılar" olarak bilinen Türkmenler, ölülerini anmak için mezarları güllerle süslüyor. Tahtacı Türkmenlerinin Hıdırellez inanışlarıyla ilgili bilgi veren ‘KİMİN KUCAĞINDA NE VARSA HERKESİN KURSAĞINA DÜŞSÜN’
Kırsasal Tahtakuşlar Mahallesi Alevi Dedesi Hasan Sabri Kocabıyık, Hıdırellez etkinlikileri ile ilgili şu bilgileri verdi: “Atalarımızdan kalmış örf, adetlerimizi devam ettirmekteyiz. 6-7-8 Mayıs tarihlerinde ilk gün Hıdırellez yapıyoruz. 7’inci gün mezar ziyareti ve son günde burada olan dedemize anma yapıyoruz. Kendi aramızda bayram dediğimiz Hıdırellez örf ve adetlerimizi, dayanışmayla burada yapıyoruz. Herkes kucağında ne varsa buralara getirir, herkesin kursağına düşsün diye yedirir, içirir, kahve pişirir. Adaklar dağıtılır. Herkesin kendi kazancı, komşusunun kazancı ile karışsın, kursağına düşsün diye bu şekilde Hıdırellez etkinliğimizi yaparız. Tabi herkesin kendine göre Hıdırellez anlayışı vardır. Bizde saygı duyuyoruz. Biz evveliyattan kalan geleneklerimizi sürdürüyoruz” dedi.
KUDAR, ‘KUTLAMA DEĞİL ANMA’
Tahtakuşlar Etnografya Müze yöneticisi Ali Bey Kudar, Hıdırellez’in kendileri için bir kutlama değil, anma ve ölülere saygı etkinliği olarak sürdürdüklerini belirtti. Kudar; “Bizde bilinmişin dışında öte aleme göç eden atalarımızın ve bu alemde kalan kişilerin buluşma noktası olarak mezarlıkları kabul ederiz. Binlerce biz bu kültürü yaşatıyoruz. Tabi bu kültürler Orta Asya’dan gelen kültürlerimiz. Önce kurbandan sonra mezarlıklarda ateşimizi yakarız. Önce çay, kahve ile başlanır ve çerezler dağıtılır. En sonunda hep beraber onların ruhuna kestiklerimiz kurbanlarla birlikte yemekler yenir. Geleneksel yemeğimiz olan ve Toprak Ananın bize verdiğine inandığımız sarmalarımız olur. Herkes birlik ve dayanışma içinde Hıdırellez etkinliğini gerçekleştiriyor” dedi. Fatih Emrah ERDOĞAN

2019-05-092447 kez okundu