BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

8 MART BURHANİYE’DE ÇEŞİTLİ ETKİNLİKLER İLE KUTLANDI

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Burhaniye Belediye Başkanlığı tarafından çeşitli etkinlikler düzenledi.
Türkiye’de ve tüm dünyada çeşitli etkinlikler ile kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar günü Burhaniye’de farklı etkinlikler ile kutlandı. İlk olarak Burhaniye Belediyesi Ahmet Akın Kültür Merkezinde başlayan program resim ve el işi sergileri, Burhaniye annelerinin halkoyunları gösterileri ve ses sanatçısı Ayça’nın konseri ile başladı. Etkinliğe Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal ve eşi, Burhaniye protokolünün eşleri ve çok sayıda Burhaniyeli kadın katıldı. Ahmet Akın Kültür Merkezini hınca hıç dolduran kadınlara gönüllerince bir gün geçirdiler.
“8 MART SİZİN GÜNÜNÜZ OLDUĞU GİBİ, YILIN GERİYE KALAN 364 GÜNÜ DE SİZİNDİR”
Günün anlam ve önemine dair konuşmalar ile başlayan programın açılışını Başkan Uysal yaptı. Konuşmalarına kadınların gününü kutlayarak başlayan Başkan Uysal “Emeğiyle, alın teriyle, yüreğinin gençliğiyle, dünyayı bizim için güzelleştiren, yaşanabilir hale getiren tüm kadınlarımıza, tüm annelerimize selamlarımı gönderiyorum. Vatanımızı ‘Anadolu’, devletimizi ‘devlet ana’, toprağımızı ‘toprak ana’ yapan tüm kadınlarımızı gönülden kutluyorum. Bu tür sembolik anma günleri elbette önemli; ancak kadınlar anne olarak, eş olarak, kardeş olarak, çocuk olarak, hepsinden önemlisi insan olarak hayatımızın her anında zaten mevcutturlar. 8 Mart sizin gününüz olduğu gibi, yılın geriye kalan 364 günü de sizindir” dedi.
“BAŞARIMIZIN EN ÖNEMLİ KRİTERLERİNDEN BİRİ, KADINLARIMIZIN İSTİHDAMDAKİ YERİDİR”
Kadın toplumu oluşturan en önemli halkadır. Kadının katılmadığı, kadının yok sayıldığı bir topluluğu medeniyet ölçüleri çerçevesinde değerlendirmek mümkün değildir diyerek sözlerine devam Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal “başarımızın en önemli kriterlerinden biri, kadınlarımızın istihdamdaki yeridir. Kadınlarımızın İş gücüne katılımlarını ve istihdamdaki yerlerine yönelik devletimiz çok önemli destekler vermiştir. Doğum izninden çocuk bakım hizmetlerine kadar her alanda kadınlarımızın aile hayatından da taviz vermeden çalışmaya devam edebilmelerini sağlayacak düzenlemeler yapmıştır.
Kadınların destek vermediği bir ekonomide hedeflediğimiz büyüme oranlarına ulaşmamızın mümkün olmadığını biliyoruz. Bu anlamda belediye olarak her daim kadınlarımızın yanında olduk. Göreve geldiğimiz gibi kadınlarımız için şu anda etkinliğimizi düzenlemek için bir araya geldiğimiz Ahmet Akın Kültür Merkezimizin üstünü düzenleyerek değişik branşlarda kurslar verdik. Kadın Emeği Satış Noktamızı Hizmete soktuk! 8 Eylül stadımızın yanında bir dükkân tahsis ederek kadınlarımızın elinin emeği gözünün nuru ile ürettikleri ürünleri onların adına satıyoruz paralarını da kendilerine veriyoruz. Yine Kemer Pazarımızda Hamarat Eller Pazarı ile kadınların el ürünlerini satma imkânı sağladık. Mahallelerimizde kadınlarımıza yönelik kurslar vererek aile ekonomilerine katkı sunmalarını sağladık.
Bu yaptığımız işler yeterli mi elbette değil! Bizler kadınlarımızın siyasette de, iş hayatında da, sosyal hayatta da, sanatta da, sporda da, hayatın her alanında daha fazla yer almalarını istiyoruz ve bu konuda kadınlarımızın her daim arkasındayız. Burhaniye Belediyesi olarak kadınlarımızın olduğu her işte var olduk ve olmaya devam edeceğiz!” dedi.
ANNELERİN HALKOYUNLARI GÖSTERİLERİ TAKDİR TOPLADI
Konuşmaların ardından sahne alan Burhaniyeli anneler hazırladıkları Balıkesir yöresine ait halkoyunları ile katılımcılardan büyük alkış aldı. Anneler ve oğulların birlikte oynadıkları halkoyunlarını keyifle izleyen Başkan uysal gösterilerinin ardından günün anısına Burhaniyeli annelere hediye takdim etti.
KADINLAR KONSERLER İLE COŞTULAR
Halkoyunlarının ardından sahneye çıkan Burhaniyeli ünlü ses sanatçısı Ayça ise kadınların güzel bir gün geçirmesini sağladı. 8 Mart akşamı Reha Yurdakul Kültür Merkezinde devam eden program Körfez Gönül Dostlarının konseri le devam etti. Kadın bestekârların şarkılarını seslendiren Körfez Gönül Dostları konseri de Burhaniyeliler tarafından büyük ilgi gördü.2019-03-114659 kez okundu