BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Balıkesir’deki köpekbalığı akvaryumu ilgi topluyor

Edremit ilçesine bağlı Altınoluk Mahallesi'ne gelen turistler, 40 tonluk akvaryum şeklindeki havuzda, Kuzey Ege açıklarında yakalanan 21 köpek balığı ve 12 büyük vatozu elleyebiliyor ve onlarla yüzebiliyor.

Altınoluk'ta yıllardır balıkçılık yapan 50 yaşındaki Halil Ataç, yerli ve yabancı turistlere, genellikle avlanıp, kilogramı 10 liradan satılan köpek balıkları ile kilogramı 3 liradan alıcı bulan vatozları elleyebilme ve hatta onlarla yüzebilme imkanı sunuyor. Tatilciler, köpek balıklarını havuzda yakından görüp dokunmak için 3 lira, onlarla yüzmek için ise 50 lira ödüyor. Balıklarla yüzmek isteyen 18 yaşından küçüklerden 30 lira alınıyor. Ataç, dede ve baba mesleği balıkçılıkla çocukluğundan bu yana ilgilendiğini, daha önce 10 yıl Altınoluk Su Ürünleri Kooperatifi Başkanlığı yaptığını ifade etti.
Yakalanan köpek balığı ve vatozların genellikle Yunanistan'a ihraç edildiğini belirten Ataç, “Geçen yıl Altınoluk'ta havuz oluşturup bu balık türleriyle insanları buluşturmaya başladım. Yıllar önce Akçay'da da denemiştim. Bu yıl da haziranda yakaladığım 21 köpek balığı ve 12 vatozu 40 tonluk havuza bıraktık. Köpek balığının en irisi 165 santimetre ve 20 kilogram. Bunları yakalayıp satmaktan değil, bu büyük akvaryumdan gelir sağlıyorum. Yıllarca bu balıklardan tonlarca yakalayıp sattım. Şimdi insanların bu balıklarla yüzmesine imkan sunarak, denizdeki bu canlıları korumuş oluyorum. Bu balıkları önümüzdeki günlerde denize bırakacağım” dedi.
Her yıl haziranda yakalayacağı köpek balıklarını insanlarla buluşturduktan sonra tekrar doğal yaşam alanlarına bırakacağını vurgulayan Ataç, “Yabancı turistler ve gurbetçiler çok meraklı. Balıklarla yüzebiliyorlar, elleriyle onlara yem veriyorlar. Köpek balıklarını, denizi ve canlılarını sevdirmiş oluyorum. Bazı çocuklar her gün geliyor. Kalamar, karides ve yengeç gibi kabuklularla besleniyorlar. İnsanlar, bu balıkların menülerinde yok. Severseniz ve pozitifseniz onlar da size kendini sevdirmeye devam ediyor. Elinizi ağzına soksanız bile ısırmıyor. Turistler korkuyu, heyecanı ve keyfi aynı anda yaşıyor” diye konuştu. Köpekbalıklarına dokunan tatilciler ise, artık köpekbalıklarını sevmeye başladıklarını söyledi.

2017-09-84349 kez okundu