BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

BALIKESİR'DEN ELAZIĞ'A GÖNÜL KÖPRÜSÜ

Türkiye, Elazığ'daki depremin ardından tek yürek oldu; 6.8 büyüklüğündeki depremin yaralarını sarmaya çalışan Elazığ'a bir yardım eli de Balıkesir'den uzandı.
24 Ocak 2020 Cuma akşamı Elazığ ilimiz Sivrice ilçesinde 6.8 büyüklüğünde meydana gelen depremden etkilenen vatandaşlarımız için hazırlanan yardım malzemelerini taşıyan tır, Balıkesir'den yola çıktı.
Balıkesir Valiliği öncülüğünde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül ve Karesi Belediyesi destekleri, iş insanları ile vatandaşlar tarafından temin edilen yardım malzemelerini taşıyan tır, AFAD Merkezinden deprem bölgesine uğurlandı.
Balıkesir Valiliği öncülüğünde başlatılan yardım kampanyası kapsamında toplanan giysi ve yiyeceklerin bulunduğu tır, Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Vali Yardımcıları Ergun Güngör, Mustafa Çek, İl Emniyet Müdürü Hasan Onar, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Tarık Hekimoğlu, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan, AFAD İl Müdürü Bayram Şahin, İl Müftüsü Ramazan Topcan'ın katılımıyla düzenlenen uğurlama töreniyle AFAD önünden Elazığ'a gitmek üzere hareket etti.
Vali Yazıcı, burada yaptığı açıklamada, Elazığ'da meydana gelen depremin ardından ülkenin her yerinden ayni ve nakdi yardımların yapılmaya başlandığını söyledi.
BİZ BÜYÜK BİR MİLLETİN TORUNLARIYIZ
Bu kapsamda 2 tır yardım malzemesini Elazığ'a gönderdiklerini belirten Vali Yazıcı, "Elazığ'da meydana gelen ve Türkiye'nin çeşitli illerinde hissedilen depremde can kaybının yaşanması millet olarak hepimizi derin bir üzüntüye sevk etti. Yaşanan doğal afetlerde her zaman birlik içerisinde el ele olmayı, gönül birlikteliği kurmayı bilen ve tüm zorlukların üstesinden gelmeyi başaran milletimiz bu acının üstesinden de el birliğiyle gelmeyi başaracaktır. Balıkesir olarak görevimizi yapıyoruz. Bölgedeki depremzede vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu yaşam malzemelerini yola çıkarıyoruz. Depremzedelerin yanında olmak adına bu tırı Balıkesir'den göndermiş olacağız. Biz büyük bir milletin çocukları ve torunlarıyız. Bu tür sıkıntılı ve acı günlerimizde büyük bir dayanışma örneği gösteriyoruz. Birlik ve beraberlik içinde her şeyin üstesinden gelebiliyoruz. Bizim atalarımız aman dileyen herkese, ister komşumuz olsun ister daha uzak diyarlarda olsun hep yardım etti ve yardım etmeye devam edeceğiz. Depremden hemen sonra hemşehrilerimiz, hem AFAD’ın sosyal medya hesaplarına mesajlar yollayarak hem de Valiliğimizi arayarak yardım konusundaki duyarlılığını bir kez daha göstermiştir. Bu millet büyüklüğü ile yüceliğiyle bu yardımları yapmaya devam edecek. Aziz Milletimize ve bu milletin kıymetli bir parçası olan Koca Seyit'in torunları Balıkesirli hemşehrilerimize, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Altıeylül ve Karesi Belediyelerimize yoğun ilgilerinden dolayı tekrardan teşekkür ediyorum. Bu vesile ile depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.'' diye konuştu.
Tüm ülkeden olduğu gibi Balıkesir'den de bölge insanının yanında olmak istediklerini ifade eden Vali Yazıcı, kampanyaya destek verenlere teşekkür etti.
Daha sonra İl Müftüsü Ramazan Topcan'ın duasının ardından yardım tırı dualarla uğurlandı.
AFET MALZEMELERİNİ TANIMA VE ÇADIR KURMA EĞİTİMİ
Uğurlama sonrası Vali Ersin Yazıcı, Jandarma ve Emniyet personeline afet müdahalesinde etkin operasyon yürütebilmek ve kurumsal kapasiteyi geliştirebilmek için genel çadır çeşitleri ve standart afet malzemelerini tanımaya ve kullanmaya yönelik verilen eğitim çalışmalarına katıldı.
Eğitim programında katılımcılara teorik eğitim boyunca çadır ve kamp alanı kurma konularında teorik bilgiler verildi. Eğitimin uygulamalı bölümünde teorik konuların uygulamaları yapıldı.
AFAD İl Müdürlüğü görevlilerince uzun zamandan beri kamu personeline çadır ve kamp alanı kurma, enkaz güvenliği konularında teorik bilgiler verildi.
Vali Yazıcı, ilimizin deprem kuşağı üzerinde bulunduğunu, her an afete hazır olmamız gerektiğini, özellikle de afet öncesi çalışmalara tüm kurum ve kuruluşlarımızın, STK ve vatandaşlarımızın önem vermesi gerektiğini belirterek, "Balıkesir olarak kendimize hedefler belirledik. Bireylerin üzerine inşa edilen bir afet yönetimi yerine, kurumsal yapıyı oluşturuyoruz. Bu hedeflere ulaşmak için tüm kurum ve kuruluşlar ile sivil toplum kuruluşlarını yanımızda görmekten mutluyuz. Standartları belirlemeyi hedefledik. Bununla ilgili çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Eğitimden başlayacak şekilde her türlü hazırlığımızı yaptık. Eğitim boyutunda ortak bir dil oluşturmayı hedefliyoruz. Hem AFAD hem diğer kurum ve kuruluşlar hem de STK'ların eğitiminde ortak çalışmalar yapmaktayız. Mevsim şartlarına uygun çadır modelleri belirlenmiş ve afet malzemelerini tanıma ve çadır kurma eğitimleri devam etmektedir." dedi.
2020-02-141829 kez okundu