BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Balıkesirli girişimci kadınlardan ‘Gurme Evi’

Balıkesir’in Edremit ilçesinde 7 kadının bir araya gelmesi ile kırılan ve daha sonra 9 kadının katılmasıyla 16 ortağa ulaşan Nar Kadın Çevre Kültür ve işletme Kooperatifi, ilçenin yöresel yemeklerini tanıtmak ve unutulmaya yüz tutmuş lezzetleri günümüze taşımak amacıyla “Gurme Evi” açtı.
2010 yılında 7 kurucu kadının bir araya gelerek kurduğu S. S. Nar Kadın Çevre Kültür ve işletme Kooperatifi, şu anda 16 kadının ortaklığı ile çalışmalarını sürdürüyor. Girişimcilik yolunda yavaş yavaş ilerleyen Nar Kadın Çevre Kültür ve işletme Kooperatifi, üretim konusu olarak yöresel erişte, tarhana, zeytinyağlı el açması börek, yöresel baklava ve sarma gibi çeşitlerle üretime başladı.
Edremit’te kurulan atölyede üretilen gıda maddelerini paket olarak satan Nar Kadın Kooperatifi 2013 yılında Avustralya Çanakkale Konsolosluğu’ndan doğrudan destek projesi kapsamında profesyonel fırın, elektrikli hamur açma makinesi desteği aldı. Kooperatif ayrıca Milano Expo 2015 sürdürülebilir gıda güvenirliği yarışmasında kendi kategorisinde 160 başvuru arasında 26. sırada yer aldı.
Nar Kadın Kooperatifi son olarak atölyelerinde ürettikleri yöresel yemekleri doğrudan halka ulaştırmak amacıyla, tarihi bir binayı restore ettirdi. Kooperatif, Tarihi Edremit Evi’ni “Gurme Evi” adıyla hizmete soktu.
Açılışa katılan Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, “Edremit’teki bayanlar bir üretim kooperatifi kurdular burada Edremit’te eskiden beri yapılan ve yenen yemekleri yeni baştan yaparak satışını gerçekleştirilerek kadınlarımıza önemli olarak gelir sağlamaya başlandı. Daha önceden hizmete giren üretim atölyesi dışında da burada sadece paket satıştan ziyade ürettikleri yemekleri burada servis yaparak 5- 6 kadınımıza daha yeni iş imkanı yarattılar. Umuyorum ki bu eski Edremit yemekleri burada daha da rağbet görecek dedi.
“Nar Kadınları Gurme Evi”nin hizmete girmesinin kendileri için de iyi olduğunu kaydeden Saka, “İlçemize gelen misafirlerimize eski Edremit yemeklerini, lezzetlerini güvenle tattırabileceğimiz bir ortam oluştu. Aynı zamanda da burası eski Edremit evlerine örnek bir ev. Orada eski Edremit yemeklerini yemek çok daha iyi olacak diye düşünüyorum. Bayanlarımıza hayırlı olsun diyorum” diye konuştu.
Nar Kadın ile Edremit’in yöresel tatları kapsamında “Gelecek Turizmde Projesi”ni kazandıklarını dile getiren Kooperatif Başkanı Nedret Gürdal, şunları söyledi;
“Aslında bir hayalin gerçekleşmesi bu. bu proje kapsamında geleneksel kültürümüzü, tarihimizi yansıtmak ve zeytinyağlı ürünlerimizi markalaştırmak, bir gurme turizmine hizmet etmekti. Çünkü Antandros’tan başlayan ve Gurme Evi’nde son bulan bir rota belirledik. Bu proje kapsamında aynı zamanda 40 kadına girişimcilik eğitimleri verildi. Bu 40 kadından 10 tanesi KOSGEB eğitimlerine yönlendirildi. “Gelecek Turizmde Projesi” kapsamında kullandığımız eski Edremit evi kooperatifimizin başkan yardımcısı Günseli Saka’ya aitti. Kendisi restorasyonunu yaptı. İş tefrişatı proje ekibi tarafından karşılandı. Gayemiz kadınlara rol model olarak onların hayatlarına dokunarak onları ekonomik ve sosyal yönden geliştirerek ortağımız olmayan kadınlara da girişimcilik eğitimleri desteği vererek onları ideal konuma getirmektir” şeklinde konuştu.
Edremit Ticaret Odası (ETO) Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Salon da, Nar Kadın Kooperatifi’nin bu proje için Edremit Ticaret Odası’na başvurduğunda kendilerine destek olduklarını ve her türlü projelerinde yanlarında olduklarını kaydetti.


2017-09-135713 kez okundu