BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

BAŞKAN UYSAL’DAN ÇÖLYAK HASTALARI İÇİN PANEL

Edremit Körfezi Çölyak Derneği ile Burhaniye Belediyesi ortaklaşa bir panel düzenledi. Panelde Çölyak hastalığının hangi durumlarda ortaya çıktığı, hastalığın çeşitleri, hastalığı olan hastaların neleri yemeleri, neleri yememeleri ve yaşam şekli nasıl olmalı konuları anlatıldı. Başkan Uysal, panel sonunda Çölyak hastalarına glutensiz gıdaların yer aldığı birer koli hediye etti.

Burhaniye Belediyesi ve Edremit Körfezi Çölyak Derneğinin ortaklaşa düzenlediği panelde konuşan Profesör Doktor Vedat Göral, Çölyak hastalığının hangi durumlarda ortaya çıktığı, hastalığın çeşitleri, hastalığı olan hastaların neleri yemeleri, neleri yememeleri ve yaşam şekli nasıl olmalı konularını anlattı.
Panelin açılış konuşmasını yapan Edremit Körfezi Çölyak Derneği Başkanı Betül Özdemir Kaya yaptı. Edremit Körfezi’nde Çölyak hastalarını dernek sayesinde bir çatı altında topladıklarını belirten Özdemir Kaya, edindiği tecrübelerini bu hastalıkla yaşamaya çalışan insanlarla paylaşma düşüncesiyle Edremit Körfezi Çölyak Derneği’ni kurduklarını dile getirdi. Betül Özdemir Kaya, “Hemen hemen her hastaya ulaşarak, dernek merkezimizde eski ve yeni hastaları buluşturup, birbirlerine destek olmalarını sağlamaya çalışıyoruz. Bu hastalığa yakalanan insanların özelikle manevi desteğe ihtiyacı var” dedi.
Özdemir Kaya, bu panel sayesinde Çölyak hastalarının ve normal vatandaşların Çölyak hastalığı hakkında detaylı bilgiye ulaştığını söyledi.
Çölyak hastalığı hakkında bilgi veren panelin konuşmacısı Prof. Dr. Vedat Göral, Çölyak hastalığının hangi durumlarda ortaya çıktığını, Çölyak hastalığının çeşitleri, Çölyak hastalığı olan hastalar neler yemeli neler yememeli, yaşam şekli nasıl olmalı, tedavi edilmezse hastalığın uzun ve kısa vadede riskleri nelerdir bunları anlattı.
Göral, "Çölyak teşhisi belirtilerinden dolayı karıştırılabilecek bir hastalık onun için biz doktorların biraz araştırmacı olması lazım. Mutlaka bu hastalık içinde test yapılmalı. Bu hastalığın tedavi yöntemleri çok fazla ilaç olmadığı için diyet ile hastalıkla başa çıkılabiliyor hastalar” dedi.
Çölyak hastalarının yaşam koşullarının normal kişilere göre zor olduğunu dile getiren Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal yaptığı açıklamada; “Burhaniye Belediyesi olarak sağlık alanında birçok etkin çalışma yaptık. Belediye olarak Çölyak hastalarının yararına olabilecek her türlü çalışmada üzerimize düşeni yapmaya hazırız” ifadelerini kullandı.
Panel sonunda Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Prof. Dr. Vedat Göral’a hediye takdim etti. Edremit Körfezi Çölyak Derneği Başkanı Özdemir Kaya da Belediye Başkanı Necdet Uysal ve Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Murat Bektaş’a Çölyak hastalarının sorunlarına duyarsız kalmadıkları için plaket verdi.
Panel bitiminde Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal, Çölyak hastalarına hediye olarak glutensiz gıdaların bulunduğu birer koli hediye etti.
Panele Başkan Necdet Uysal’ın yanı sıra Başkan yardımcısı Cemil Bahadır, Burhaniye Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Faruk Kendigelen, Çölyak hastaları ve Burhaniyeliler katıldı.


2019-03-194806 kez okundu