BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Demircilik sanatı, teknolojiye yeniliyor

Balıkesir’de adeta demire hayat veren ve yaptığı işlerle bu mesleğe sanat kazandıran Üzeyir Eryılmaz, bitme noktasına gelen mesleğini, zor şartlara rağmen sürdürüyor.

Balıkesir Küçük sanayi sitesinde bulunan iş yerinde mesleğini icra eden Eryılmaz, Demir işleme zanaatının gelişen teknolojiyle birlikte ihtiyaç dışı kaldığını, demir işleme atölyeleri ve demir çelik fabrikalarının her çeşit ürün imal etmesiyle mesleğinin yok olmaya başladığını dile getirdi. Demircilik mesleğini severek yaptığını ifade eden Eryılmaz, “Vatandaşlarımız artık Emekçi ellerden özenle çıkan ürünleri değil, fabrika ürünlerini tercih ediyor. Demircilik mesleği de artık can çekişen mesleklerin arasına girdi. Çocukluğumdan bu yana 30 yıldır demiri ısıtıp, döverek şekil veriyorum. Bitme noktasında olan demircilik mesleğini, artık şartlar zorlasa da ekmeğimiz için sürdürmek zorundayız” dedi.
İşlerimiz gün geçtikçe azalıyor
Mesleğinin zamanın gözde meslekleri arasında yer aldığını ve artık fabrikasyon ürünler nedeniyle yok olmaya yüz tuttuğunu dile getiren Eryılmaz, “Ben kendimi bildim bileli bu demircilik mesleği sayesinde ekmek yedim.Pencere korkuluğu, bahçe korkuluğu, kapı, ferforje ve diğer demir işleriyle ekmeğimizi kazanıyoruz. Bizim işlerimiz artık eskisi gibi yoğun değil. Eskiden evlerde ve dükkanlarda, kapılar, pencereler ve kepenkler hep bizim elimizden çıkardı. artık bu meslek bize eskisi gibi para kazandırmıyor ama biz yinede işimizi zevkle ve severek yapıyoruz. Hayatımızda teknoloji geliştikçe ve fabrikasyon arttıkça haliyle büyük firmalarla rekabet edemiyoruz. Günümüzde artık demirci ustalarının el emeği göz nuru işlerine rağbet gösterilmiyor. İşlerimiz gün geçtikçe azalıyor. Bu gidişle ne zaman kepenk kapatırız bilmiyorum” dedi. Mustafa GÜÇLÜ


2015-09-147436 kez okundu