BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Deri OSB karmaya dönüştü

Gönen ilçesinde bulunan ve beklenen seviyede faaliyete geçemeyen Gönen Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yapısı değiştirilerek Karma Organize Sanayi Bölgesi’ne dönüştürüldü. Artık, Gönen’de bulunan OSB’ye diğer sanayi kollarından da yatırımlar gelebilecek.
Gönen Belediyesi’nin başvurusuyla Bilim, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı nezdinde başlatılan çalışmalar sonuç verdi. 2014 yılında başlayan süreç 9 Mart 2015 tarihinde OSB unvanının Gönen Deri İhtisas Ve Karma Organize Sanayi Bölgesi olarak değiştirildiği kuruluş protokolü Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından onaylandı. Kararla birlikte 150 bin metrekare Gönen Karma OSB, deri sektöründe faaliyet gösterenlerin yanında diğer sektörlerdeki sanayicilerinde yatırımlarına ev sahipliği yapacak. Gönen Karma OSB’nin İstanbul-Kocaeli ve çevre illere göre parsel fiyatlarının uygun olması, coğrafi konumumu ve lojistik imkânlarının genişliği gibi avantajları bulunuyor.
Bunun yanında Bursa ve Balıkesir’e 100 kilometre, Çanakkale’ye 140 kilometre, İzmir’e 260 kilometre mesafede bulunması, İstanbul ve Tekirdağ’a her gün Bandırma Limanı’ndan, Ro-Ro ve Feribot seferleri yapılıyor olması ile özelleşen ve her türlü konteynır hizmetinin verildiği limanı, demiryolu bağlantısı gibi lojistik avantajlar Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’nin firmalar açısından diğer avantajları olarak sayılıyor.

Yatırımcı firmalar harekete geçti
Gönen Deri İhtisas ve Karma OSB’nin diğer sektörlere açılmasıyla yer tahsisi işlemleri de hızlandı. Değişimin ardından Gönen sanayisinin lokomotif firmalarından Sel Jel firmasına 41,5 dönüm, Bandırma sanayisinin önde gelen firmalarından Paksan makineye 44 dönüm, Merkez Proje A.Ş’ye 44 dönüm arsa ilk etapta tahsis edildi.
Bununla beraber İstanbul firması olan Orjin Kimya ve Metin Avarbek firmalarının yer tahsisleri yakın zamanda gerçekleşti. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan GMKA Genel Sekreteri Esra Kocabaş, Gönen Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin karma yapıya dönüştürülmesini uzun zamandır takip ettiklerini, sonucun Güney Marmara için önemli olduğunu söyledi. Kocabaş, “Yapılan planlamalar Bölgemizin kuzeyini gelecekte önemli bir yatırım merkezine dönüştürecek. Özellikle Bandırma-Biga hattının şu an bile büyük yatırımlar için talep edilen bir lokasyon olduğunu biliyoruz. Gönen İhtisas Deri Organize Sanayi Bölgesinin geçmişten gelen bazı sıkıntıları dolayısıyla gelişmesi istenilen seviyede olmadı. Buranın ihtisas yerine karma yapılı bir organize sanayi bölgesi haline getirilmesi buraya gelecek yatırımların önü açar. Yeni durum Gönen için önemli bir avantaj sağlayacak. Biz de Ajans olarak Balıkesir ve Çanakkale’deki Yatırım Destek Ofislerimizle potansiyel yatırımcılar için her zaman yol gösterici ve etkin bir çalışma içinde olacağız” dedi.
2015-07-014517 kez okundu