BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

EDREMİT’TE EDEBİYAT RÜZGÂRLARI ALİYA İZZETBEGOVİÇ İLE ESTİ

Edremit’te Abidin Pak-Pakmaya Anadolu Lisesinin ev sahipliği yaptığı Edebiyat Rüzgârları Projesi’nin altıncı etkinliğinde öğrenciler okudukları esere ilişkin sınavda ter döktüler. Öğrencilere kitap sevgisi ve okuma alışkanlığı kazandırmanın, öğrencilerde okuduklarını anlama, değerlendirme ve yorumlama becerilerini geliştirmenin amaçlandığı yarışma “Aliya İzzetbegoviç’in Hayatı ve İslam Deklarasyonu” adlı eserine yönelik düzenlendi.
Edremit’teki resmî örgün eğitim kurumlarının 9, 10, 11. ve 12. sınıflarında öğrenim gören tüm öğrencileri kapsayan eser okuma yarışmasına başvuru yapan 48 öğrenciden 35’i katıldı. Yapılan 60 dakikalık sınavda öğrencilere eserle ilgili 40 çoktan seçmeli soru yöneltildi. Aynı gün yapılan değerlendirmede Edremit Anadolu Lisesi 11. sınıf öğrencisi Mehmet Sertaç Altun, 33,75 puanıyla birinci oldu ve 500 TL para ödülü kazandı. İkinciliği 31,75 puanla Şehit Mustafa Serin Fen Lisesi 10. sınıf öğrencisi Esra İlke Gerez aldı ve 300 TL para ödülü kazandı. Edremit Anadolu İmam Hatip Lisesi 9. sınıf öğrencisi Ümit Söylemez 31,25 puanıyla üçüncü oldu ve 200 TL para ödülü kazandı. Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve Şube Müdürü Hasan Delibey’in katıldığı ödül töreninde okul/kurum müdürleri ve veliler de hazır bulundu. Sınavda dereceye giren öğrencilere katılım belgeleri ve para ödülleri verildi. Ayrıca, yarışmaya katılan tüm öğrencilerin okul adreslerine Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce hazırlanan katılım belgeleri gönderildi.
Edremit’te üç yıldır uygulanan ve BENGİ projesi kapsamında Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan Edebiyat Rüzgârları Projesi’nin yedinci ve son etkinliği olan Sezai Karakoç’un “Monaroza” şiirinin okunması yarışması 27 Mayıs 2019 tarihinde Şehit Mustafa Serin Fen Lisesinde düzenlenecek.
Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Koç: “48 öğrencimizin ilmî ve fikrî birikimi, entelektüel kapasitesiyle dikkat çeken dava adamı Aliya İzzetbegoviç’in eserini okuyup bu yarışmaya katılması bizim için çok anlamlı. Bu yarışmada emeği geçen bütün öğretmenlerimize, yarışmaya katılım sağlayan öğrencilerimize, titizlikle çalışmalarını yapan değerlendirme komisyonu üyelerimize, yarışmaya ev sahipliği yapan okulumuzun idarecilerine ve öğretmenlerine teşekkür ediyorum, hepsini gönülden tebrik ediyorum. Büyük dava insanı Aliya İzzetbegoviç’i saygı ve rahmetle anıyoruz.” dedi.

2019-04-182519 kez okundu