BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

EDREMİT'TE “YAYA GEÇİDİ NÖBETİ” ETKİNLİĞİ YAPILDI

İçişleri Bakanlığınca 2019 yılı “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmiş ve bu doğrultuda ülkemiz genelinde eş zamanlı olarak devletin tüm unsurları ile farkındalık eylemleri yapılması kararlaştırılmıştır.
Bu kapsamda Edremit Kaymakamlığı öncülüğünde, “Yaya Güvenliğini Sağlamak Üzere Devletin Tüm Unsurlarıyla Konunun Takipçisi ve Nöbette Olduğunu Göstermek” amacıyla “YAYA GÜVENLİĞİNİN NÖBETÇİSİYİZ” sloganıyla 02.10.2019 Çarşamba günü ilçemizde bir çok noktada etkinlik gerçekleştirildi. Ülkemiz genelinde ve Edremit İlçemizde eş zamanlı olarak bir çok noktada gerçekleştirilen “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği çerçevesinde yaya trafiğinin yoğun olduğu yerler başta olmak üzere emniyet ve jandarma personelinin yarısı görev aldı.
Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı’nın öncülüğünde Karagözoğlu İlkokulu önünde gerçekleştirilen etkinliğe; Edremit Belediye Başkan V. Ahmet Elman, İlçe Emniyet Müdürü Zafer Sönmez, İlçe Jandarma Komutanı Ömer Koç, İlçe Sağlık Müdürü İbrahim Burak Can, İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, kurum amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinlik çerçevesinde Edremit’te düzenlenen "Yaya Güvenliğinin Nöbetçisiyiz" sloganıyla; yaya geçitlerinin kullanılmasının teşvik edilmesi ve sürücüler tarafından fark edilmesi, buralarda yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması amaçlanıyor. Bu kapsamda; okullarda yaya geçidi kullanımı ve yaya öncelikli tarafik ile ilgili programlar düzenlenmesi, vatandaşlara broşürler dağıtılması, okul geçidi görevlilerine yönelik bilinirliğin artırılması, "Yaya Öncelikli Trafik" kapsamında hazırlanan afiş ve dövüzlerin tüm ilçe merkezlerindeki kamu kurum ile kuruluşlarına asılması sağlandı.

Karayolları Trafik Kanunun 74. maddesine göre; “Sürücüler, görevli bir kişi veya ışıklı trafik işareti bulunmayan ancak trafik işareti veya levhalarıyla belirlenmiş kavşak giriş ve çıkışları ile yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken yavaşlamak, varsa buralardan geçen veya geçmek üzere bulunan yayalara durarak ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar. Bu madde hükümlerine uymayan sürücüler 488 Türk Lirası idari para cezası ile cezalandırılırlar” ibaresi bulunmakta.


Konu ile ilgili açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı “Bakanlığımız öncülüğünde yürütülen “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği, yayaların geçiş üstünlüğünün vurgulanması anlamında büyük önem taşımaktadır. Bu konuda Edremit ilçemizde bütün kurumlarımız, sivil toplum kuruluşlarımız ve vatandaşlarımız olarak bu duyarlılığa sahip çıkıyoruz. Bizler de bu konuda özellikle okul ve yaya geçitlerinde yatay ve dikey işaretleme eksikliklerinin giderilmesi, en kısa sürede yatay ve dikey işaretlemelerin tamamlanması, yaya ve okul geçitlerinde araçların hızlarını azaltmaya yönelik fiziki tedbirler alınması hususunda gerekli çalışmaları tamamladık.

Bugün burada İçişleri Bakanlığımızın başlattığı bu kampanya doğrultusunda, tüm kurum temsilcilerimiz, emniyet ve jandarma personelimiz ile birlikte görev aldık. Edremit’te bir çok noktada eş zamanlı olarak emniyet ve jandarma birimlerimizle birlikte “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği, gerçekleştirdik. Bugün gerçekleştirdiğimiz etkinlikler kapsamında vatandaşlarımızdan çok ilgi ve destek gördük. Ayrıca Bugün okullarımızda konu ile ilgili programlar düzenlenmeye, öğrencilerimize yönelik duyarlılık artırıcı farklı etkinlikler yapılmaya devam ediyor. Konu ile ilgili öğrencilerimizi bilinçlendirme çalışmalarımız devam edecektir.

İlçemizdeki bütün kurum ve kuruluşlarımız, Bakanlığımızın başlattığı “Yaya Geçidi Nöbeti” farkındalık etkinliği kampanyasının yanındadır, yanında olmaya da devam edecektir. Trafikte can ve mal güvenliğimiz için bilinçlendirme faaliyetleri bundan sonrada devam edecektir. Bu nedenle bu kampanyayı başlatan İçişleri Bakanlığımıza ve destekleyen bütün kurumlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

2019-10-031653 kez okundu