BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

EĞİTİME VİYANA’DAN BAKTILAR

Yaptığı özgün eğitim – öğretim faaliyetleri ile Edremit eğitim camiasında farklılığını gösteren YAK-MTAL (Yılmaz Akpınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi), bu sefer Avusturya’daki proje paydaşları ile öğrencilerine kısa süreli yurt dışı eğitim imkânı kazandırdı. 2018-2019 Öğretim Yılının İkinci Dönemi itibarı ile YAK-MTAL’in “Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı” öğrenci ve öğretmenleri Avusturya’nın başkenti Viyana’da keşfetme becerisini geliştirici yöntem ve teknikleri öğrenmek amacıyla Avrupa Birliği eğitim projeleri kapsamında çalışmalarda bulundular. Öğrenciler, bu çalışmaları kısmi de olsa staj şeklinde yaptılar.
Projenin başlatıcısı ve yürütücülerinden Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Alanı Öğretmeni Serpil ERCAN, öğrencilerin “çalış, keşfet, öğren, yap, üret” sistematiği içerisinde alanlarına ilişkin olarak Türkiye’den farklı bir eğitim modelinde gerçekleştirdikleri bu çalışma ile görgü ve becerilerinin önemli ölçüde değiştiğini ifade etti. Ercan, bu sonuç nedeni ile projenin başında yer alan ana amaca ulaşılmasının duyduğu mutluluğun vurguladı. Serpil ERRCAN, sözlerinin devamında “Ülkemiz eğitim politikalarında gittikçe yer kazanan ağırlığı ile ve ebeveyn algısında da farkındalığının öne çıkması nedeni ile önemi gittikçe artan ‘okul öncesi eğitim’ in Avrupa düzeyinde görülmesinin geleceğin öğretmen ve usta öğreticileri için önemli bir kazanım olduğunu” belirtti.
Projenin uluslararası ilişkiler düzeyinde yürütücülerinden olan YAK-MTAL İngilizce Öğretmeni Zeynep ALİPLİK ise bu proje de dâhil olmak üzere yurt dışı projeleri ile eğitim çağ nüfusu içinde bulunan öğrencilerin yaşamında yeni ve farklı kültürlerle tanışmanın önemini vurguladı. ALİPLİK, uluslararası etkileşimin öğrenim çağındaki gençlerin bakış açılarını zenginleştirdiğini ve böylece yurt ve dünya sorunlarına daha yapıcı ve geniş çerçeveden baktıklarını sözlerine ekledi.
Projenin yöneticisi konumunda bulunan Müdür Yardımcısı Selda PEKTAŞ ULUSOY ise ülkemizin de ortakları arasında bulunduğu Avrupa Birliği eğitim projelerinden ülkemizin hakkıyla yararlanmasının gerekliliğinden söz ederek, projelerin bu yönde yerel ölçekte Edremit’e; ulusal ölçekte ise ülkemize olan ve gerek insan kaynağı bakımından gerek maddi yönden gerçekleşen katkılarının önemi üzerinde durdu.
Faaliyet ile ilgili son olarak okuldaki tüm projelerin üst yöneticisi olan Okul Müdürü Emine AŞKAN ise “Ülkemiz eğitim politikaları alanında önemi her geçen gün artan ve bu yönüyle de ülkemiz ekonomisi içinde istihdamdaki ağırlığı da hissedilmeye başlanan ve gün geçtikçe yetişmiş eleman ihtiyacı belirginleşen ‘okul öncesi eğitimin’ gelecek belirlemedeki işlevinden” söz etti. AŞKAN, okul öncesi ve çocuk gelişimi alanından mezun olan öğrencilerin var olan uzman ve ara eleman ihtiyacı nedeni ile istihdamda aranılan kişiler olduğunu, bu alanda yükseköğrenim görmenin yanı sıra yurt dışı deneyimine sahip olanların daha fazla tercih edilenler olduğunu vurguladı. Öğrenim çağındaki gençlerin de algı düzeyi ve kalıcı öğrenme durumları dikkate alındığında bu tür projeler ile elde edilenlerin uzak geleceklerine olan katkılarının ne derece önemli olduğunun ayrıca anlaşılması gerektiğini belirtti.

2019-04-182530 kez okundu