BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

“FEDAKAR GAZETECİLERİMİZİN, 21 EKİM DÜNYA GAZETECİLER GÜNÜNÜ KUTLUYORUM”


“Demokratik bir ülkenin vazgeçilmez unsurlarından birisi basındır. Gazeteciler; haber alma özgürlüğü, toplumsal farkındalık oluşturulması, ifade ve fikir hürriyetinin kamusal alanda yayılabilmesi açısından büyük bir sorumluluğa sahiptir.
ÜLKEMİZDE İLK GAZETE 22 EKİM 1860’TA ÇIKARILDI
Ülkemizde ilk defa Tercümân-ı Ahvâl, Agah Efendi ve İbrahim Şinasi tarafından 22 Ekim 1860 tarihinde çıkarılmaya başlandı. . İlk başlarda haftada bir, Pazar günleri çıkarılıyordu. Gazete, İstanbul’un Fatih ilçesi sınırlarındaki Bahçekapı’da basılıyor, matbaanın hemen altındaki dükkanda satılıyordu. Osmanlı Devleti’nde yayınlanan ilk gazete olmasa da ilk defa müslüman bir Türk tarafından çıkarılan bir gazete olma özelliğiyle Türk basınının başlangıcı kabul ediliyor. Bu vesile ile basın camiamızda Ebediyete intikal eden gazetecilerimizi rahmetle anıyorum.

BASIN MENSUPLARIMIZ, VERDİKLERİ MÜCADELE İLE TAKDİRİ HER ZAMAN HAKEDİYOR…
Dünyanın her köşesinde haber alma ihtiyacını karşılayarak toplumun doğru bilgiye hızlı bir şekilde ulaşmasında aracı olan her türlü zorluğa ve sıkıntıya rağmen fedakarca çalışan basın mensuplarımızın mesai saati gözetmeksizin, vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve her konuda haberdar etmek için verdikleri mücadele her türlü takdiri hak etmektedir.

KAMUOYUNU DOĞRU BİLGİLENDİRMEK ULVİ BİR GÖREVDİR…
Bu vesileyle; kamu yararı gözeterek emek veren; uzun çalışma saatlerini ve zorlu çalışma koşullarını önemsemeden fedakârca çalışan, basın ahlak ve meslek ilkelerine bağlı olarak, kamuoyunun bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesinde büyük rol üstlenen tüm basın mensuplarımızın ‘21 Ekim Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılar diliyorum.”


2021-10-21109 kez okundu