BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Google gitti, Alphabet geldi

Teknoloji denildiğinde insanların aklına hemen Apple, Google, Sony gibi markalar gelir. Son kullanıcıya hitap eden ürünleriyle birbirlerine rakip oldukları düşünülür. En iyi telefon, en iyi işletim sistemi kıyaslamalarını yaparız ama buz dağının sadece görünen yüzündeki bilgilerle kısır tartışmaların ötesine geçmez bu konuşmalar.

Bir süreden beri cep telefonlarının ve sosyal medyanın yeni oyuncaklarımız olarak hayatımıza girmesiyle, teknoloji konusunda yapılan çok önemli yatırımların püf noktaları dikkatlerimizden kaçıyor. Yatırımların pek çoğu artık gizli değil. Bizler de pek çok projenin denekleri olarak oyuncaklarımızın başındayız. Peki neler kaçırıyoruz?

A Harfi
Google birkaç gün önce yeni şirket kurduğunu açıkladı, adı Alphabet. O kadar çok alt şirkete yatırım yaptı ki, artık hepsinin Google ile ilişkilendirilmesi kafaları karıştırıyordu. Yönetim açısından da bir takım zorluklarla karşılaştıklarını belirterek, yeni şirketi kurma kararlarını tüm dünya ile paylaştılar. (http://googleblog.blogspot.com.tr/2015/08/google-alphabet.html) Alphabet (Türkçe alfabe) bünyelerindeki tüm şirketleri yönetecek bir üst şirket olarak tanımlandı. Alfabedeki her harf bir şirketi temsil edecek. A harfi Alphabet'i temsil ediyor. Tüm şirketleri değerlendirdiğimizde Google'ın artık bir İnternet yazılım firmasının çok ötesinde bir teknoloji devi olduğunu anlayabiliryoruz.

B Harfi
Sosyal medyada yer alan bir haberde, tekme atıldığı halde düşmeyen bir robot eşek videosuna hayvan severler epeyce tepki göstermişti. İşte bu sadece buz dağının görünen yüzü. Boston Dynamics şirketinin tanıtım videolarından birisiydi bu görüntü; ayrıca çok hızlı koşabilen robot köpek, istenilen noktaya sürünerek ulaşabilen robot yılan ve insan reflekslerine sahip robot bacaklar da yine videolar arasında mevcut. Hepsi savunma sanayisinde kullanılmak üzere tasarlanıyor, pek insan yararına kullanılabilecek gibi de görünmüyor. Bu şirket bir süre önce Google tarafından satın alındı. B harfi Boston Dynamics için kullanılacak.

C Harfi
Google uzun süreden beri sağlık ve yaşam uzatma konularında da projeler yürütüyor. Giyilebilir teknolojilerin temel hedefleri insan vücüdundan bir takım verilerin toplanması ve analiz edilmesidir. İnsan hayatını kolaylaştırmayı vaad eden bu akıllı cihazlar, sizden çok üreticisi olan teknoloji şirketlerine alışkanlıklarınız ve sağlığınız hakkında bilgiler aktarıyor. Ne zaman ne yaptığınız, nereye gittiğiniz, nereye baktığınız, hangi durumda kalp atışlarınızın ne kadar arttığı/azaldığı, hangi olaya ne tepki verdiğiniz vs. Tüm bilgiler sunucularda biriktiriliyor.
C harfiyle temsil edilen Calico Google'ın yaşam uzatma projesi olarak önümüze çıkıyor. Temel hedef yaşlanma ve kanserle mücadele. Pek çok şirket ve üniversiteyle ortak yürütülen araştırmaları mevcut. Sürekli araştıran ancak ortaya henüz sadece bir tek ürün ortaya koyan şirket, P7C3 adlı bir deneysel ilacın testlerini sürdürüyor. İlaç yaşlılık ve alzheimer konsunda tedavi vaad ediyor.

D Harfi
Sesli asistan kullanmak da yine eğlencelerimizden birisi haline geldi. Dikkatli düşünüldüğünde bizden veri toplamanın ve bizi bir denek olarak kullanmanın bir başka yolu olarak karımıza çıkıyor. Sesli asistan olarak düşündüğünüz yazılımlar gerçekte yapay zeka olarak tanımlanmaktadır. Sizden öğrendikleriyle kendilerini geliştirir, yaşamınızın bir parçası olur, sürekli sizi izler/dinler, sizin yanınızda kendini geliştirir. Milyarlarca kullanıcının özel bilgileriyle dolu bir yapay zeka ürünü, aynı zamanda miyarlarca denek tarafından teste tabi tutuluyor demektir. D harfi DeepMind yapay zeka projesini temsil etmektedir.

E Harfi
2014 yılı Haziran ayında Google en büyük uydu görüntüleme teknolojilerinden birisi olan SkyBox şirketini 500 milyon $ bedel ödeyerek bünyesine katmıştı. Normal uydulardan 20 kat daha küçük uydular üreten şirket, Google Earth uygulamasına çok yüksek çözünürlükte resimler aktarma becerisine sahip. Tüm dünyadan karış karış görüntülerin canlı akışını sağlayan bu sistemler, askeri teknolojilerin çok daha ötesinde bir kapsama ulaşmış durumda. Finansal açıdan pek çok devlet bütçesinin üstünde rakamlarla sürdürülen uydu projeleri, günümüzde istihbari açıdan en çok ihtyaç duyulan bilgilerin depolanmasını sağlamaktadır. E harfi Earth projesi için kullanılıyor.

F Harfi
Tüm dünyada sunucuları bulunan Google, kendi fiber veri aktarım şebekesini de kurmaya devam ediyor. Mevcut altyapı hizmetlerinden bağımsız ve tamamen Google kontrolündeki bu çalışma süper hızlı gigabit İnternet ve kablo TV hizmetlerini kapsıyor. YouTube'un evlerde televizyon yayını olarak kullanılması konusunda geçtiğimiz yıllarda bazı çalışmalardan bahsediliyordu. Veri aktarım hızlarının kısıtlarından kurtulmak, kendi istediği yer ve zamanda yayınlarını yapabilmek adına Google Fiber burada devreye giriyor ve F harfini temsil ediyor.

G Harfi
Giyilebilir teknolojilerin en önemli kırılma noktasını oluşturan Google Glass projesi G harfini temsil ediyor. Sizden aldıkları, size verdiklerinden çok daha fazla olan ve henüz yaygınlaşmayan bu teknoloji, ileriki günlerde adından daha çok bahsettirecek. 2016 yılı içinde son kullanıcı için modeller çıkması gündemde. Google'ın sanal gerçeklik konusundaki çalışmaları da son yıllarda epeyce hız kazanmış durumda. Gözlük ve sanal gerçeklik projesinin birlikteliği, kullanıcılar için çok daha cezbedici olacaktır. Yeni bir bağımlılık unsuru olarak karşımıza çıkacak olan Glass projesi, hayatımızın her anında bizden bilgileri toplamak için eşsiz bir kaynak.

H Harfi
H harfi için Hangoust projesinin kullanımı düşünülüyor. Bu uygulama Gmail ve Android kullanıcılarının yazı, ses ve görüntü aktarımı yapabildikleri ücretsiz bir yazılım. Aynı Gmail'de maillerimizin Google tarafından hiç silinmemesi ve denetlenmesi gibi, burada da büyük bir veri depolaması söz konusu.

I Harfi
Google Ideas projesi I harfi için kullanılıyor. Proje sayfasına girdiğinizde sizi insan hakları, bağımsız haberler ve seçim gözlemleri gibi bir takım söylemlerle karıladıklarını görebilirsiniz. Temel iddaları sanal ortamda gerçekleştirilen saldırılara karşı mücadele. Sanal ortamı genelde kendileri ve iştirakleri şekillendirdiği için, kendilerine karşı yapılan saldırılar olarak da düşünülebilir. Konuyu sizin İnternet hesaplarınızın ya da biglisayarınızın güvenliği olarak düşünmeyin. Bu tür şirketlerin en büyük korkusu, sanal ortamda bulunmalarından ötürü saldırılara maruz kalmaları ve hizmelerinin aksaması/durması. Doğal olarak müşterilerinin güven duygusu da zedelendiği için maddi kayıpları katlanarak artabilir. Bu tarz girişimlerle mücadele etmek için tüm İnternetin her an taranması gerekmekte. Olası girişimlerin tespiti ve engellenmesi noktasında şirketin diğer birimlerinin topladığı veriler, bu çalışmalara da destek olmaktadır.

J Harfi
Yakında etrafınızda karton kutuları dürbün gibi gözünün önünde tutan ve garip garip hareketler yapan insanlar görürseniz şaşırmayın. Aksiyon kameralarıyla bildiğimiz GoPro şirketi, Google için özel bir sistem tasarladı. 12 adet yüksek çözünürlüklü kamerayla eş zamanlı çekim yapan cihaz, Google'ın yazılım gücünü de kullanarak, çekim yapılan yerin 360 derecelik görüntüsünün içinde gezinmenizi sağlıyor. Facebook'un Oculus Rift'i, Microsoft'un Holo Lens'inin yanında, Google'ın Jump VR teknolojisi de J harfiyle yerini alıyor. İnsanları gerçek dünyadan koparmak ve kendilerine sunulan sanal dünyaya daha fazla hapsetmek olarak da tanımlanabilecek bu projeler, ilerleyen yıllarda hayatımızın bir parçası olmaya aday.

K Harfi
K Harfi Knowledge Graph servisi için kullanılıyor. Aramalar sırasında hayatınızı kolaylaştıran, size aradığınız kelimeyle ilgili farklı açılımları da sunabilen bir teknoloji. Anahtar kelimenizle benzeşen kelimeler, bulunan fotoğraflar, benzer kelimelere ait arama sonuçları da size sunuluyor. Bu teknoloji de yapay zekanın geliştirilmesinde çok büyük bir aşama olarak değerlendirilebilir. Ayrıca sonuçlara verdiğiniz tepkilerin ölçülmesiyle farklı ilgi alanlarınızın tespiti de kolaylaşmışolmakta.

L Harfi
Google X projesinin bir parçası olarak tanımlanan Life Sciences (Yaşam Bilimleri) birimi L harfini temsil ediyor. Bu projede genelde yapay zeka tarafından kontrol edilebilecek türden sağlıklı yaşam ürünlerinin araştırılması ve geliştirilmesiyle ilgileniliyor. Şeker ölçümü yapabilen lens, kanseri teşhis edebilen nano parçacıklar ve ışık hassasiyetine sahip sentetik deri gibi teknolojiler üretiliyor.

M Harfi
Makani Projesi M harfi için kullanılıyor. Oldukça heyecan verici bu projede hedef elektrik üretimi. Sahip olduğu binlerce teknoloji ürününün tükettiği elektriği karşılamasa da, gelecek vaad eden bu teknoloji, rüzgar gücünü kullanıyor. Klasik rüzgar tribünlerine göre düşük rüzgar hızında bile 2 kaat verimli enerji üretmesini sağlayan bir teknloji. Aslında bir uçurtma. Normalde direğin tepesine yerleştirilen pervane yerine, zemindeki enerji üreten dinamoyu döndüren 250 metre yüksekte uçan bir uçurtma kullanılıyor. Pervane gökyüzünde tur attıkça aşağıdaki enerji üreteci çalışmaya başlıyor.

N Harfi
Nest projesi N harfi için kullanılıyor. Projenin şimdilik üç ürünü var; yangın alarmı, termostat ve kamera. Hepsi normalde yaptıkları işleri yapıyor ancak bütün veriler Google'ın bilgi merkezinden geçiyor ve sizin telefonunuza aktarılıyor. Cihazların akıllı teknolojiye sahip olduğu ve sizin alışkanlıklarınız hakkında da analiz yapıp öğrenebilen yapıları olduğu söyleniyor.

O Harfi
"OK Google" diyerek Android telefonunuzla İnternet'te arama yapılmasını sağlayan bir teknoloji. Henüz kısıtlı cihaz ve bölge desteğine sahip olan kullanımı ilerleyen yıllarda dünya geneline yayılacak.

P Harfi
2013 yılında deneylerine Yeni Zelenda'da başlanan Project Loon P harfiyle temsil ediliyor. Stratosferde uçaklara göre iki kat daha yükseğe çıkabilen balonları kullanarak, istenilen bölgeye İnternet yayını verilmesini amaçlamaktadır. Yerel telekominikasyon firmalarının ortaklığıyla gerçekleştirilen iletim çalışmaları, LTE destekli cep telefonları ve cihazlara doğrudan İnternet sağlamakta. Her bir balon 100 gün dayanmakta ve 40k çapında bir alana hizmet sağlamakta.

Q Harfi
QUIC Projesi Q harfi ile temsil ediliyor. Henüz testleri devam eden uygulamanın temel amacı, İnternet üzerinden gönderilen bilgi paketlerinin daha hızlı iletilmesidir. Google'ın tm projelerinin İnternet üzerinden bilgi aktarımı ile gerçekleştiği düşünüldüğünde, sistemlerinin tümüne ilişkin bir gelişme ve verim artışı bu proje sayesinde gerçekleşebilecektir.

R Harfi
ReCaptcha sistemi R harfi ile kısaltılıyor. ReCaptcha web sayfalarında kullanılan bilgi ve iletişim formlarında güvenliği sağlamayı amaçlıyor. Formu dolduranın bir bilgisayar yazılımı olmadığını kanıtlamak için kullanıcıdan bazı karakterleri yazması ya da bir tuşa basması isteniyor.

S Harfi
Google'ın Earth projesinin verilerini oluşturan SkyBox projesinin kısaltması S harfi. Earth projesi halka açık bir uygulamayken, Skybox ile gerçek zamanlı uydu görüntüleri şirketler ya da organizasyonlarla paylaşılabiliyor. Üst seviye teknolojisi sayesinde 90 saniye boyunca uydudan 30 FPS'lik videoların anında aktarılmasını sağlayabiliyor. Görüntülerin kullanım amaçları web sayfalarında şöyle sıralanıyor; geniş tarım alanlarında bitkilerin gelişiminin izlenmesi, mültecilerin hareketlerinin incelenmesi, risk taşıyan üretim tesislerinin gözlemlenmesi, petrol depolama alanlarının izlenmesi ve ticari kararların verilmesi için depolama hacimlerinin gözlemlenmesi, kaza durumlarında kurtarma faliyetlerine bilgi aktarılması, petrol ve doğal gaz boru hatlarının izlenmesi, rakiplerin deplama ve transfer depolarının ticari amaçla izlenmesi, yeni veya mevcut maden alanlarının izlenmesi, arazi yapılarının incelenmesi ve coğrafi haritaların oluşturulması, limana giren ve çıkan gemilerin takibinin yapılması. Bu amaçların içerisinde insani yardım ve kurtarma türünde çalışmaların olduğu şpek söylenemez. Bahsedilen konular çoğunlukla şirketlerin ticari faaliyetleri ve devletlerin stratejik planlamalarına hizmet ettiğini düşündürüyor.

T Harfi
Titan Aerospace şirketi T harfi ile temsil ediliyor. 2014 yılında Google'ın bünyesine kattığı şirket, gneş enerjisiyle çalışan insansız hava araçları konusunda çok gelişmiş teknolojilere sahip. Son yıllarda istihbari ve savaş amaçlarıyla sıkça kullanılan ve İHA diye kısaltılan bu araçları, zaten uydu görntüleme teknolojilerine sahip olan şirketin fotoğraf çekmek için kullanmayacağı aşikar.

U Harfi
URL Builder hizmeti U harfi ile temsil ediliyor. Web sitelerinin daha iyi takip edilmesi diye özetlenebilecek bir çalışma. Her web sitesinin kuruluşundan sonraki ilk hedefi Google'da üst sırada yer alabilmek olduğu için, tasarımcılar sistemlerine Google'ın kendilerini takip etmeleri için bazı kodları ilave eder. Böylece Google site üzerinde gerçekleşen trafik hakkında hemen her türlü bilgiyi de sisteminde saklar, arama sonuçlarında bunları sergiler. Kullanıcıların bölge, dil, cinsiyet, ilgi alanları, alışkanlıkları gibi bilgilerle filtrelenmesi de bu çalışmalar sayesinde gerçekleşir.

V Harfi
Autonomous Vehicles projesinin kısaltması olarak V harfi kullanılıyor. Bu proje de özel nitelik taşıdığı için Google X projelerinin bir parçası. 2005 yılında Stanford Üniversitesindeki bir laboraturavda başlayan ve ödül kazanan projenin mimarı 15 mühendis, Google için çalışmaya devam ediyor. Sürücüsüz olarak şehirde gezen araçlar, Google için şehirde 360 derece fotoğraflar çekiyor ve Street View projesi için arşivliyor. Araçların sürücüsüz olması nedeniyle trafikte dolaşmasına her yerde izin verilmiyor. 2014 yılı itibariyle Amerika'da California, Michigan, Florida ve Nevada eyaletlerinde izne sahipti. Şirket 2020 yılında bu araçları daha fazla geliştirip, son kullanıcıya da satmayı planlıyor. 2015 yılına kadar Toyota Prius, Audi TT, and Lexus RX450h araçlarını insansız çalışacak şekilde geliştirdiler.

W Harfi
Project Wing W harfi ile kısaltılıyor. Bu da bir çeşitinsansız hava aracı ama temel amacı kargo taşımacılığı. Hem üzerindeki kamera hem de uydu aracılığıyla takip edilebiliyor. Araçların en önemli özellikleri helikopter gbi havalanıp, uçak gibi uçabilmesi. Bu özelliklerini kullanarak çok hassas ve küçük paketlerin teslimatlarını başarıyla gerçekleştirebiliyor. İlk denemelerinde arızaların olmasına rağmen proje geliştirilmeye devam ediyor.

X Harfi
Google X olarak tanımlanan ve şirketin geliştirilmesini gizli yürüttüğü bazı çalışmalarını barındıran projesi X harfiyle kısaltılıyor. Bünyesinde sürücüsüz araç, Wing, Glass, diabetliler için kontakt lens, Loon, titreyen eller için kaşık, genetik özelliklerine göre görünüş tahmini, sağlık taraması yapan bileklik, ses ve görüntü algılaması için yapay sinir sistemi ve objelerin İnternet'e bağlanması projelerini barındırıyor. Belki henüz paylaşılmamış projeleri de bulunabileceği gibi, uzay asansörü, uçan kaykay, kişisel jet motoru ve ışınlama cihazı gibi vaz geçilen pojeleri de bulunmakta.

Y Harfi
Youtube Y harfi ile kısaltılıyor.

Z Harfi
ZygoteBody projesinin kısaltması olarak Z harfi kullanılıyor. İnsan vücudunun her noktasının 3 boyutlu olarak bigisayarda görüntülenmesi, kesitlerin alınması, katmanlar halinde analiz edilebilmesi ve daha bir çok özelliği ücretli olarak sunuyor. Ücretsiz yazılımda temel bilgiler bulunurken, yazılım kiralama sistemiyle pekçok ek özellik kullanıma sunuluyor.


Dikkat ederseniz tüm projelerin birbiriyle ilişkili olduğu görülebilmektedir. En çok üstünde durulan noktaysa insana ihtiyaç duymadan kendi kendine yürüyen ve gelişen sistemleri oluşturmak. Kendi enerjisini üreten, kendisini yenileyen, kendi rotasını çizen ve düşünebilen sistemler... Belki de cep telefonu yazılımlarının isminin Android olması, şirket politikalarının bir yansımasıdır.

Cebimizdeki telefonu ve İnternet'i kullanırken, bu bilgileri hatırlayıp, küçük bir tıklamanın nasıl bir veri havuzuna dönüştüğünü unutmamalıyız.




2015-08-12



6688 kez okundu