BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Hasat Şenliği’ne zeytin ithalatçıları geliyor

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 10 yıldan bu yana Ayvalık Ticaret Odası ve Ayvalık Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri’ organizasyonuna bu yıl İran, Irak, Rusya, Japonya, Çin Halk Cumhuriyeti, İngiltere, Kanada ve Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan, Brezilya'dan ithalatçıları Türkiye’de ağırlayacak bir Alım Heyeti’nin de katılacağı bildirildi.

Türk zeytin ve zeytinyağının uluslararası pazarlarda tanıtımı için gıda fuarlarına yoğun katılım gösteren ZZTK, 2015 yılının ikinci yarısında ihracatta güçlü olduğu Amerika Birleşik Devletleri ve Suudi Arabistan ile bu yıl hedef ülke olarak belirlenen Hindistan'da fuarlara katılmaya hazırlanıyor.
ABD'nin Şikago şehrinde 15-17 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek PLMA-2015 Fuarı’nda Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını yapacak ZZTK, Türkiye’nin zeytinyağı ihracatında ikinci sırada yer alan Suudi Arabistan'ın Cidde şehrinde 17-20 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek Foodex Saudi 2015 Fuarı’na katılarak Türk zeytin ve zeytinyağının bu pazardaki konumunu güçlendirmeyi hedefliyor.
Sofralık zeytin ve zeytinyağı için potansiyel bir pazar olarak görülen Hindistan'da ise 14-16 Eylül 2015 tarihleri arasında Annapoorna World of Food fuarına bir info stand ile katılım sağlanacak ve bu fuara eş zamanlı olarak zeytin ve zeytinyağı ihracatçılarının buradaki pazar payının artırılması için bir 'Sektörel Ticaret Heyeti' organizasyonu gerçekleştirilecek. Bu heyet sayesinde, Hindistan'ın ticaret merkezi olan Mumbai'de yapılacak ikili iş görüşmeleri ile katılımcı firmalarla Hindistan'ın önde gelen ithalatçılarının ve zeytin ve zeytinyağı firmalarının bir araya getirilmeleri hedefleniyor.
Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Komitesi (ZZTK) Türk zeytin ve zeytinyağının tanıtımını EXPO Milano’da sürdürecek.ZZTK, 15-31 Ağustos 2015 tarihleri arasında EXPO Milano’da Türkiye pavyonunda tanıtım etkinlikleri organize etme kararı aldı. ZZTK Başkanı M. Kadri Gündeş, İtalya’nın dünya zeytin ve zeytinyağı piyasasında İspanya ile birlikte zirvede yer aldığını, EXPO Milano’da İtalyan, İspanyol zeytin ve zeytinyağlarının yanında Türk zeytinyağının tanıtımını gerçekleştireceklerini, zeytin ağacının anayurdunun Anadolu olduğunu tüm dünyaya anlatacaklarını kaydetti.
Öte yandan geçtiğimiz yıl düzenlendikleri 10. Ayvalık Zeytin Hasat Şenlikleri’nin gördüğü büyük ilgiden duyduğu memnuniyeti ifade eden Ayvalık Ticaret Odası Başkanı İbrahim Kantarcı, “Bu yıl 11.’sini düzenleyeceğimiz Zeytin Hasat Şenliklerimize dış devletlerden zeytin alımcılarının gelmesi için çalışmalarımız sürüyor. Hedefimiz her yıl üreticilerimiz başta olmak üzere zeytin sanayicilerimize daha fazla katkı sağlayabilmektir” diye konuştu.

2015-07-235068 kez okundu