BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

HAVRAN KURTULUŞUNU COŞKUYLA KUTLADI

Milli Mücadele döneminde, Balıkesir'i işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için, koyun, keçi postu giyen, bellerine çan bağlayan ve kendilerini soba isiyle boyayarak korkutucu bir görünüme kavuşan "Tülütabaklar", Havran ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü nedeniyle düzenlenen toplu sünnet şöleninde çocukların karşısına çıktı. Havran da kurtuluş etkinlikleri kapsamında gündüzde pehlivan güreşleri düzenlendi.

Balıkesir’in Havran ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. yıldönümü nedeniyle, Havran Belediyesi tarafından ‘3. Geleneksel Toplu Sünnet Şöleni’ düzenlendi. Kaymakam Ahmet Türköz, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve 2 bin davetlinin katıldığı şölen, akşam saatlerinde belediyenin yazlık düğün salonunda gerçekleşti. 35 çocuğun sünnet ettirileceği şölende, halk oyunları ekipleri tarafından folklor gösterileri sunuldu. Gösterilerin sonunda, milli mücadele döneminde, Balıkesir'i işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için, koyun, keçi postu giyen, bellerine çan bağlayan ve kendilerini soba isiyle boyayarak korkutucu bir görünüme kavuşan ‘Tülütabaklar’ sahneye çıktı. Sünnet çocukları heyecan içinde Tülütabakları izledi. Ellerindeki sopalarla sahnede gösteri yapan Tülütabaklar, korkuya neden olmamak için sünnet çocuklarının arasına girmeden sahneden ayrıldı.
Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, “Bu güzel çocuklarımızın bu güzel sünnet şöleninde eğleneceğiz. Kurtuluş etkinliklerimiz tüm hızıyla sürüyor. 2 günlük etkinliklerimiz, ‘Seyit Onbaşı Yağlı Güreşleriyle’ başladı. Bugün burada olan başta çocuklarımız, aileleri ve katılım sağlayan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Havran Kaymakamı Ahmet Türköz ise, “Bugün burada çok hayırlı bir iş için toplandık. Bu güzel çocuklarımızın sünnet şölenindeyiz. Hepsi Allah’ın izniyle vatana, millete hayırlı evlatlar olacaktır. Tayinimin Ankara’ya çıkması nedeniyle önümüzdeki günlerde ilçeden ayrılacağım. Hepiniz haklarınızı helal ediniz. Havran’ı çok sevdim ve bu görevimi burada büyük bir mutlulukla yürüttüm. Hepinizden Allah razı olsun” diye konuştu.
Konuşmaların ardından, protokol mensupları tarafından 35 sünnet çocuğuna Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve Havran Kaymakam Ahmet Öztürk tarafından ayrı ayrı küçük altın hediye edildi. Toplu hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından yerel sanatçıların söylediği şarkılarla gecenin ilerleyen saatlerine kadar eğlendi. Sünnet şöleni, sabah düzenlenecek olan mevlit ve hayırlarla devam edecek.
3. Geleneksel Seyit Onbaşı Yağlı Güreşleri’
Havran ilçesinin düşman işgalinden 95. kurtuluş yıldönümü nedeniyle, 152 pehlivanın katılımıyla ‘3. Geleneksel Seyit Onbaşı Yağlı Güreşleri’ gerçekleştirildi.
Havran Kaymakamlığı ve Havran Belediyesi tarafından, ilçenin düşman işgalinden kurtuluşunun 95. Yıldönümü nedeniyle, Seyit Onbaşı Mesire Alanı’ndaki güreş arenasında, ‘3. Geleneksel Seyit Onbaşı Yağlı Güreşleri’ düzenlendi. 24 başpehlivan, güreşler öncesinde Koca Seyit Mahallesi’ne giderek, Çanakkale Kahramanı Seyit Çabuk’un mezarını ziyaret etti. Kaymakam Ahmet Türköz ve Belediye Başkanı Emin Ersoy’un da katıldığı ziyarette dualar okundu ve mezara karanfiller bıraktı. Farklı kategorilerde 152 pehlivanın rakipleriyle karşılaştığı güreşler, öğlen saatlerinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başladı. Güreşleri, Havran Kaymakamı Ahmet Türköz, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy ve yaklaşık 3 bin güreş sever izledi. Akşam saatlerine kadar devam eden güreşlerde başpehlivanlık mücadelesini Ünal Karhaman ile yapan Şah Ali Kurt başpehlivan oldu.
Başarılı güreşçilere, ödüllerini protokol mensupları verdi. Koca Seyit heykelinden oluşan birincilik kupalarını alan pehlivanlar, vatandaşlarla hatıra fotoğrafları çektirdi. Havran Belediyesi tarafından düzenlenen kurtuluş yıldönümü etkinlikleri, gece saatlerinde düzenlenecek olan sünnet şuleniyle devam edecek.
‘Tülütabaklar’
Milli Mücadele döneminde, Balıkesir'i işgal eden Yunan askerlerini korkutmak için, koyun, keçi postu giyen, bellerine çan bağlayan ve kendilerini soba isiyle boyayarak korkutucu bir görünüme kavuşan "Tülütabaklar" 95 yıldır kurtuluş etkinliklerinde gösteri yapıyor. Gösteriler öncesinde, sabahın erken saatlerinde tabakhane bölgesinde toplanan önemli bölümü deri işçisi 11 kişi, simit ve ekmek fırınlarından aldıkları baca kurumunu suyla karıştırıp, baş, el, kol, bacak ve ayaklarını siyaha boyayıp, üzerlerine koyun ya da keçi postlarını geçiriyor. Daha sonra şehir merkezindeki etkinliklere katılan Tülütabaklar, aniden vatandaşların karşına çıkıyor, bağırıyor ve yanlarında taşıdıkları baca kurumu ile yüzlerini boyuyor. Tülütabaklar, törenlerde hem korkutuyor hem eğlendiriyor

2017-09-94033 kez okundu