BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

İLK ZEYTİN OSB’NİN TEMELİ ATILDI

Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, Türkiye’nin ilk Zeytin ve Zeytin Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nin temeli törenle atıldı. İlçeye bağlı Şarköy mahallesi yakınındaki 430 dekarlık alanda düzenlenen temel atma törenine Burhaniyeli olan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Balıkesir Vali Vekili Zeki Karaca, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınloğlu ile OSB Başkanı Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Bülent Ölçensoy, OSB Başkan Yardımcısı Belediye Başkanı Necdet Uysal ile bürokratlar, ve zeytin üreticileri katıldı.
Geçtiğimiz 16 Temmuzda yapılması planlanan ve yaşanan darbe girişimi sonucu ertelenen Zeytin ve Zeytin Ürünleri Organize Sanayi altyapı temel atma töreni bu gün yapıldı. Yaklaşık 430 dekarlık alanda yapımına başlanan Zeytin ve Zeytin Ürünleri Organize Sanayi Bölgesi’nde 219 dekarlık kullanım alanı yer alırken, 36 fabrikanın kurulacağı açıklandı. Törende, saygı duruşu ve İstiklal marşının okunmasının ardından konuşmalar yapıldı. Törende ilk konuşmayı yapan Belediye Başkanı Necdet Uysal, Zeytin ve Zeytin Ürünleri Organize Sanayi bölgesinin zeytin çiftçisinin gelirini artıracağını söyledi. Yörede Reşitköy barajının yapımının önümüzdeki yıl başlayacağını anlatan Başkan Necdet Uysal, “Barajın tamamlanması ile sulanacak zeytinlerden kaliteli ve iri ürünler alınacak. Böylelikle bizim zeytinimiz daha çok sofralık olarak değerlenecektir. Bu alanda 36 fabrika yer alacak. 2009 yılında başlatılan girişimlerle bu günlere gelindi. Zeytin OSB ilçemiz çiftçisinin gelirini artıracaktır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Eski Belediye Başkanlarından Fikret Akova’da, kendisine söz hakkı veren Başkan Uysal’a teşekkür ederken, kurulacak Zeytin OSB ile yöre zeytininin hak ettiği değeri bulacağını anlattı. Zeytin OSB Başkanı Kaymakam Hüseyin Öner’de konuşmasında,” Yörede var yılında 50 bin ton zeytinyağı üretilmektedir. Körfez yöresindeki arazilerin yüzde 75’in zeytinler kaplamaktadır. Burada kurulacak tesisler, ülkemize katma değer katacak. Burada kurulacak işlemelere devlet kolaylıklar sağlamaktadır. Burada yeni markalar olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Milletvekili Ali Aydınlıoğlu’da” Bu gün Burhaniye ve Havran’ın kurtuluş günü. Allah, bu memlekete acılar göstermesin. Şehitlerimize Allah’tan rahmet ve gazilerimize de şifa diliyordum. Türkiye de yapılan desteklerle zeytin ağacı sayısı 177 milyona çıkmıştır. Burada daha kaliteli ürünler elde edilecek. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Burhaniye’mize ve körfezimize hayırlı uğurlu olsun” dedi. Balıkesir Vali Vekili Zeki Karaca’da yaptığı konuşmada, “ Memleketimiz önemli günlerden geçmektedir. Bize moral verecek iyi şeylere ihtiyacımız vardır. Bu tesislerin çok faydalı olacağına inanıyorum Biz de, valilik olarak üzerimize düşeni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları Ekipleri gösteri yaptı. Zeytin ve Zeytin Ürünleri Organize Sanayi Bölgesinin temeli, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ile Balıkesir Vali Vekili Zeki Karaca, Balıkesir Milletvekili Ali Aydınloğlu , OSB Başkanı Kaymakam Hüseyin Öner, Garnizon Komutanı Topçu Yarbay Bülent Ölçensoy, OSB Başkan Yardımcısı Belediye Başkanı Necdet Uysal tarafından atılırken, Müftü Hacı Öz’ün yaptığı duanın ardından kurban kesildi. Törenin sonunda, konuklara etli pilav ve ayran ikramı yapıldı.
Başkan Uysal’dan Büyük Jest
Burhaniye Belediye Başkanı Necdet Uysal konuşmalarında OSB için emek verenlere teşekkür ederken büyük bir jeste de imza atarak OSB’nin kuruluşunda emeği olan Eski Belediye Başkanı Fikret Akova’yı duygularını paylaşmak üzere kürsüye davet etti. Konuşmalarında ilk olarak işin fikir babası olan Kenan Mortan’a teşekkür ederek başlayan Başkan Uysal “2009 yılında kuruluşunu yaptığımız Zeytin ve Zeytin İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin fikir babası olan ancak şuanda aramızda bulunamayan hocamız Kenan Mortan’a da buradan teşekkür etmek istiyorum. Bu OSB’nin bu aşamaya gelmesinde çok değerli hizmetleri olan Ankara’da bizim bütün ihtiyaçlarımıza yardımcı olan devlet büyüklerimize ve Balıkesir Milletvekillerimize ayrıca kuruluşundan bugüne kadar emek harcayan yönetim kurulu üyelerimize çok teşekkür ediyorum. Bunun dışında bu işin kuruluşunda emeği geçen bir kişi daha var! Ben müsaadenizle konuşma süremden feragat ederek Sayın Fikret Akova’yı kürsüye davet ediyorum” diyerek centilmenlik örneği gösterdi. Törende eski dönem belediye başkanı Fikret Akova’da OSB’nin kuruluş aşamalarını anlatırken Akova’nın konuşmalarının ardından aynı zamanda OSB’nin Yönetim Kurulu Başkanı Burhaniye Kaymakamı Hüseyin Öner, Balıkesir Ak Parti Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Balıkesir ve Balıkesir Vali Vekili Zeki Karaca konuşmalarını yaparak hayırlı uğurlu olmasını diledi. Konuşmaların ardından Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halkoyunları ekibinin Balıkesir yöresi oyunlarını sergilemesinin ardından tüm protokol üyeleri kurban kesimi ile birlikte alt yapının ilk temelini attılar.

2016-09-103368 kez okundu