BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

KAYMAKAM SIRMALI: “DAHA YEŞİL BİR EDREMİT İÇİN 22 BİN FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU”


Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde Türkiye genelinde 2023 noktada gerçekleştirilen 11 Kasım Fidan Dikime Etkinliği' kapsamında Edremit ilçemizde 21.380 fidan toprakla buluştu.
"Milli Ağaçlandırma Günü ilan ettiğimiz 11 Kasımda, 81 ilimizde, 2023 noktada saat 11:11’de eş zamanlı gerçekleştirilen fidan dikme etkinliğine Edremitli ve Körfezdeki vatandaşlar ve öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.
Türkiye’de ağaçlandırma ve orman varlığı konusunda toplumsal bilinci artırmayı hedefleyen etkinlik kapsamında açıklama yapan Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı: “Bugün Fidan Yarın Nefes” Fidan dikme törenimize hoş geldiniz. Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde Tarım ve Orman Bakanlığınca hayata geçen “ geleceğe Nefes” projesinin içerisinde olmaktan dolayı büyük mutluluk duymaktayım. Bu seferberliğin hayata geçmesini sağlayan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a koordinasyonu sağlayan Tarım ve Orman bakanlığına ve destek veren tüm kurum ve kişilere teşekkür etmeyi borç bilirim. 11 Kasım günü Milli Ağaçlandırma günü olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda ülkemizde 81 ilimizde 2023 lokasyonda eş zamanlı olarak fidan dikim töreni yapılmaktadır. Bugün ülke olarak bir rekora imza atacağız. 11 Kasımda 11 Milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Bu projenin amacı; Ağaç ve orman sevgisini yaygınlaştırmak, geleceğe daha yeşil bir Türkiye miras bırakmak ve toplumun çevreye olan duyarlılığını artırılmasına katkı sağlamaktır.
Sevgili öğrenciler; bugün sizlerle yaklaşık 22 bin fidanı bu bölgede toprakla buluşturacağız. Bizler gerçekten şanslı bir ilçe, şanslı bir bölgede yaşıyoruz. İlçemizin orman varlığı yüzölçümümüzün %62’sine tekabül etmektedir. Yine bölgemiz ülkemiz için en önemli değerlerinden olan Kazdağlarına sahip bulunmaktayız. Denizi ile, ormanı ile, termali ile, zeytini ile adeta cennet gibi bir coğrafyada yaşıyoruz. Bizlere düşen görev bu güzelliklerimizi koruyup gelecek kuşaklara aktarmaktır.
Orman ve çevre geçmişten bize kalan bir miras değil, gelecek nesillere bırakacağımız bir emanettir. Bu duygu ve düşüncelerle bu ağaç dikme törenine katılan bütün öğrencilerimiz başta olmak üzere katılan herkese teşekkür ediyorum. Aynı zamanda bu ağaçlandırma alnının hazırlanmasında büyük emekleri geçen Edremit Orman İşletme Müdürlüğü yetkilerine teşekkür ediyorum, ağaçlandırma seferberliğimizi bölgemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum “dedi.

Etkinliğe; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Burhaniye kaymakamı Hüseyin Öner, Havran kaymakamı Şeref Aydın, Belediye Başkanı Selman Hasan Aslan, havran belediye başkanı Emin Ersoy, Edremit Cumhuriyet başsavcısı Çetin Güzel, şehit yakınları, gaziler, daire amirleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

2019-11-121713 kez okundu