BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Kurtdereli, Siyaset Değil Balıkesir Meselesi"

Kurtdere Er Meydanı'nda basın toplantısı yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kırkpınar'a 66 başpehlivanın katıldığını Kurtdereli'ye ise 76 başpehlivanın ve diğer boylarda da 1200 pehlivanın katılacağını söyledi. Başkan Yılmaz, "Kurtdereli Güreşleri, AK Parti, Edip Uğur, Yücel Yılmaz meselesi değil, bu Balıkesir meselesidir. Herkes sahip çıksın ki Kurtdereli Güreşleri'ni güreşleri marka yapalım" dedi.
Er Meydanını İncelediler
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz,12-13-14 Ağustos tarihlerinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına yapılacak olan 36. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri öncesinde Kurtdereli Er Meydanı'nın kapıları basın mensuplarına açıldı. Başkan Yılmaz ve ekibi basın mensupları ile er meydanını gezdi, yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi. Toplantıda, 2014 ve 2015 yıllarında yapılan Kurtdereli güreşleri ile bu yıl yapılacak olan güreşleri karşılaştırılarak kat edilen yolu açıkladı.
Güreşin Festival Bölümleri İptal
Toplantıya FETÖ Terör Örgütü'nün 15 Temmuz darbe teşebbüsünü lanetleyerek başlayan Başkan Yılmaz, "Şehitlerimizin hepsini yad ediyoruz. Şehitlerimizin hepsi aramızda. Milletimizin unutmasın ki şehitlerimizin kanı yerde kalmayacak. Geleneksel olarak yaptığımız Kurtdereli Güreşlerimizin festival kısmını tamamen iptal edip sadece geleneksel yağlı güreşler ile devam ediyoruz" dedi.
Kurtdereli Spor Okulu Olacak
Gazeteciler ile birlikte dualı çayıra çıkan Başkan Yılmaz, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nin katkılarıyla tribünleri yenilediklerini ve seneye de kapasite artırımına gideceklerini söyledi. Çalışmaların sonucunda Kurtdereli Mehmet Pehlivan'a yakışır bir er meydanının ortaya çıkacağı bilgisini veren Başkan Yılmaz, ilerleyen yıllarda öğrencilerin konaklayabileceği, güreşçilerin antrenman yapabileceği bir spor okuluna çevirmek istediklerini söyledi.
Er meydanında başpehlivanlara, başaltı pehlivanların ayrı yıkanacakları alanlar oluşturuldu. Vatandaşların daha rahat yiyip içe bilmesi için alanlar düzenledi. Vatandaş otoparkı ve protokol girişleri tam hizmet verecek şekilde yeniden dizayn edildi.
Kurtdereli Siyaset Üstü
Başkan Yılmaz, "Kurtdereli Güreşleri, Edip Uğur, Yücel Yılmaz, AK Parti meselesi değil, bu Balıkesir meselesidir. Edirne, 655 yıldır güreşlerle anılıyor. Bizim de yıllarca anılacak yatırımlar yapmamız, insanların da bu güreş sporuna er meydanına sahip çıkması gerekiyor. 12 ay boyunca güreş sporunun devam etmesini istiyoruz. Edirne'nin neyi meşhur denildiğinde Kırkpınar güreşleri ve ciğeri akıllara geliyorsa, Balıkesir Karesi denildiğinde de Kurtdereli Güreşleri akla gelmelidir. Güreşlerimizi marka yapacağız" dedi.
"Mirasımıza Sahip Çıkıyoruz"
Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, erlerin ve yiğitlerin savaşa gittikleri dönemlerde savaş başlamadan önce ve sonra güreştiklerini ve sonuçlarını güvercinler ile memleketlerine gönderdiklerini açıkladı. Güreşin geleneksel değerler arasında olduğunu vurgulayan Başkan Yılmaz, "Biz değerlerimize sahip çıkmak için elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye'de çok farklı illerde güreşler düzenleniyor ama bunun olimpiyatları Edirne Kırkpınar güreşleridir. Bu yıl 656'ncısı yapılan Kırkpınar Güreşlerinin rövanşı atalarımızın bize miras bıraktığı Cihan Pehlivanlarından birisi olan Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına bu yıl 36. düzenlenen güreşlerin devamını yapıyoruz. Bu yapılan çalışmalarda bize önderlik yapan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur abimize çok teşekkür ederim" dedi.
55 Yıl Boyunca Hep Başpehlivan
Güreş konusunda iddialı olduklarını belirten Başkan Yılmaz, "Balıkesir yöresinin en önemli özelliklerinden bir tanesi yıllarca Kırkpınar'da başpehlivan çıkarması. Bu çıkarılan başpehlivanlar 55 yıl boyunca hep başpehlivan olmuşlar. Bu dönem içerisinde hala güreşlerin olimpiyatları sayılan Kırkpınar'a bizden çok sayıda başpehlivan gitmiş. Biz Kurtdereli güreşleri şuanda hak ettiğini yere getirmek için elimizden geleni yapıyoruz. Yapılan etkinlikler Türkiye'deki tüm güreşseverlere ulaşmaya çalışıyoruz. Güreşlere 25 yakın yağlı güreş düzenleyen belediye başkanları katılacak, cuma günü yapılacak olan korteje hafta sonu yapılacak olan güreşlere herkesi bekliyoruz.
76 Başpehlivan 1200 Pehlivan
76 başpehlivanın güreşlere katılacağını söyleyen Başkan Yılmaz, "Kırkpınar Güreşlerine en çok 66 başpehlivan katıldı. Son iki yıldır Kurtdereli'ye gelen başpehlivanların sayısı 70'in altına düşmüyor. Bu rakamlarda pehlivanların ve vatandaşların gösterdiği ilgiliyi gösteriyor. Son netleşen rakamlara göre 1200 civarında diğer boylarda pehlivanlar katılacak. Bu rakamlar Kurtdereli yağlı güreşleri adına çok sevindirici rakamlar" dedi. Pazar günü saat 15.00 ile 19.00 saatleri arasında 30 kanalda güreşler canlı olarak yayınlanacak.
Gazetecilere El Ense Çekip Tuş Yaptılar
Basın toplantısının sonunda Başkan Yücel Yılmaz'ın oğlu Bora Yılmaz ile başkan yardımcısı Yasin Sağay'ın oğlu Halil İbrahim Sağay, kispet giyinip yağlanarak dualı çayıra çıktı. Yılmaz ve Sağay önce peşrev çekip güreşe tutuştu. Alkışlar eşliğinde güreşen minikler, berabere kaldı. Kispet giyerek yağlanan minikler, gazetecilere el ense çekip tuş yapması ile er meydanında renkli sahneler yaşandı.

2016-08-135592 kez okundu