BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

‘Milli Mücadelede Balıkesir’ Yayınlarının Lansmanı Gerçekleştirildi


Tarih yazmanın, tarih yapmak kadar mühim olduğu bilinciyle eserlerini ortaya koyan araştırmacı-yazar Aydın Ayhan’ın “Benim en büyük mirasım.” dediği çalışmaları, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi yayınları olarak can buldu. “Milli Mücadelede Balıkesir” adlı yayın grubunun lansmanı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Balıkesirli araştırmacı-yazar Aydın Ayhan’ın, 1970’li yıllarda başladığı kent araştırmalarının bir bölümü olan 7 eserlik “Milli Mücadelede Balıkesir” yayın grubunun; tanıtım, söyleşi ve imza günü Büyükşehir Belediyesi ve Balıkesir Kent Konseyi ev sahipliğinde Avlu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Aydın Ayhan’ın, geçmişten bu güne arşivlediği belgelerle, geniş çaplı kitap ve tarihi eser koleksiyonunun sergisiyle lansmana Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile eşi Mehtap Yılmaz, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Sergiyi, Aydın Ayhan Hocayla birlikte gezen Başkan Yılmaz, belgeler ve eserler hakkında bilgi aldı.

KOLEKSİYONUNU MÜZEYE BAĞIŞLAYACAK

Balıkesir ve çevresinin tarihini anlatan birçok kitap kaleme alan Aydın Ayhan’ın biyografisinin seyredilmesinin ardından, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Balıkesir Temsilcisi Zeliha Kahraman’ın moderatörlüğünde söyleşi gerçekleştirildi. Ayhan’ın, bu güne kadar yaptığı çalışmalar ve Balıkesir’in milli mücadele yıllarını anlattığı söyleşiyi, katılımcılar ilgiyle izledi. Ayhan, söyleşide; tarihi eser koleksiyonu ve belgelerini yeni açılacak müzeye bağışlayacağının da müjdesini verdi.

“KENT ŞÜKRAN BERATI” TAKDİM EDİLDİ

Söyleşinin ardından Aydın Ayhan’a, Kent Şükran Beratı takdim eden Başkan Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi olarak ilk kez Kent Şükran Beratı takdim ettiklerini söyleyerek “Bunu ilk kez Aydın Ayhan hocamıza takdim etmek bizim için çok anlamlı. Şehrimize yeni kazandıracağımız müzemizde kendisine bir oda yapacağız, belgeleriyle birlikte orada çalışmalarını yapabilmesi için. Şehrimizin geçmişini Aydın Ayhan hocamızdan öğreniyoruz, Balıkesirli olmanın gururunu hepimize yaşatıyor. Şehrimize, Kuvayı Milliye Şehri dememizin bir sebebi var. Bu sebebin tescilli belgesi var. Bir sivil örgütünün insanlara erzak dağıtımı, iaşe dağıtımı ve organize iş yaptığının belgeleri sadece Balıkesir’de var. Bu belgelerin tarihine bakıldığında diğer illerin hepsinden önce yapılmaya başlanmış. Belgeler, Aydın Ayhan Hocamızda mevcut. Bu belgelerle birlikte İstiklal Madalyası için müracaatımıza il olarak hep birlikte devam edeceğiz. Allah, Aydın Ayhan Hocamıza ömür versin. Planladığı kitapların hepsini bitirirken bu yolculuğunda biz de yanınızda olacağız. Kitaplar, Balıkesir’imize hayırlı uğurlu olsun.” diye konuştu.

Program sonunda Ayhan, Başkan Yılmaz ve tüm katılımcılar için kitaplarını imzalayıp hatıra fotoğrafı çektirdi. Kitaplar lansmana özel, Büyükşehir Belediyesi tarafından katılımcılara ücretsiz olarak dağıtıldı.
2020-11-04720 kez okundu