BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

‘Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 82. Yılı

Cumhuriyet Halk Partisi Edremit İlçe Kadın Kolları Başkanı Songül Toplamaoğlu; 5 Aralık Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkı’nın 82. Yıldönümünde ilçe binasında basın açıklaması yaptı. Yapılan açıklamaya Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, CHP İlçe Başkanı Yusuf Sel, Edremitli Kadın muhtarlar ve partili kadınlar katıldı.
Edremit Belediye Başkan Yardımcısı Fatma Özgirgin plaket verildi. Plaketi CHP İlçe Başkanı Yusuf Sel verdi. CHP Meclis Üyesi Müberra Karaca, Meclis Üyesi Şengül Sönmez, Altınkum Mahalle Muhtarı Selma Kayacan, Akçay Mahalle Muhtarı Pınar Avcı, Sarıkız Muhtarı Nuray Günaçar, muhtarlardan Hatice Güner’e de plaket verildi. Cumhuriyet Halk Partisinin 84 yaşındaki en eski kadın üyesi Sebahat Ülker’e Belediye Başkanı Kamil Saka plaket verdi.
Cumhuriyet Halk Partisi Edremit Kadın Kolları Başkanı Sogül Toplamaoğlu; Kadın hareketinin siyaset yapmaya dair taleplerinin ve mücadelenin devamı olarak Mustafa Kemal Atatürk’ü pek çok Avrupa ülkesinden çok önce kadınlara verilen bu hak kadınlar açısından bir devrim olduğunu söyledi.
Kadınlara verilen seçme ve seçilme hakkının Türkiye’nin Demokratikleşmesinin en önemli adımlarından biri olduğunun altını çizen Toplamaoğlu; “ Aradan geçen 82 yılda biz kadınların kazanımlarını daha ileriye taşıması gerekirken eğitimde istismar karar alma ve yönetim mekanizmalarında önümüze konulan engeller sonucu gelinen noktada maalesef olması gereken yerde değiliz. 2015 genel seçimi sonucunda biz kadınlar TBMM’de sadece 76 kadın vekile % 13 oranında temsil ediliyoruz. Nüfusun yarısı olan kadınlar yasalar önünde erkeklerle eşit haklara sahibiz ancak haklara ulaşmada eşit değiliz. Oysa daha çok kadın vekil demek kadına yönelik şiddet kadın isdihdamı eğitim gibi konuların daha fazla ele alınması ve çözüm üretilmesi demektir. Ne yazık ki hala temsilde adaletten yada sonuçta eşitlikten söz edemiyoruz Anayasa önünde Kadın ve Erkek eşittir demek yeterli olmakta kadınlar anayasa ve yasalara zorunlu kılınacak özel önlemlerle desteklenmedikçe sonuçta eşitlikten söz edilememektedir. Oysa demokrasilerde en önemli iki unsur eşitlik temeline dayalı temsil ve eşit katılımdır” dedi.

2016-12-063238 kez okundu