BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Şifa kaynağı bitkiler Balıkesir’de önemseniyor

Edremit ilçesindeki resmi kurum ve kuruluşlar, 32 tanesi endemik olmak üzere 800’ün üzerinde bitki türünü barındıran Kazdağları’nın eteklerindeki Edremit’te vatandaşların bilinçlenmesi için yoğun çaba sarf ediyor.
Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksek Okulu, Altınoluk Meslek Yüksek Okulu, Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, Edremit Orman İşletme Müdürlüğü, Edremit Zeytincilik Üretim Eğitim ve Gen Merkezi Müdürlüğü, Edremit Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü (EHEM) ve Edremit Ziraat Odası Başkanlığı, bölge halkının tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda bilinçlenmesi amacıyla yapılan tüm etkinlikleri destekliyor. Gelen yoğun talepler üzerine, bölgede ilk kez Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan ‘Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’nda 30’un üzerinde kursiyer, bitki uzmanı oldu. Haftanın belirli günlerinde, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Uzmanı Rana Gül Erdoğan tarafından verilen toplam 104 saatlik kursa, Balıkesir Üniversitesi başta olmak üzere ilçedeki pek çok kamu kurum ve kuruluşu destek verdi.

Kursun bitiminde ise, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün çok amaçlı salonunda mezuniyet etkinliği düzenlendi. Kursiyerler, 32 tanesi endemik olmak üzere 800’ün üzerinde bitki türünü barındıran Kazdağları’ndan topladıkları şifalı bitkilerle hazırladıkları yemekleri mezuniyet etkinliğine getirdi. Etkinliğe, Balıkesir Üniversitesi Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selami Selvi, Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak, Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Zerrin Eğrioğlu, kursiyer 4 tıp doktoru ve diğer kursiyerler katıldı. Mezuniyet etkinliğinde, kursiyerler sunumlar yaptı ve eğitmen Rana Gül Erdoğan, destek veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti. Erdoğan, bir kursiyer tarafından susaktan yapılan ve üzerinde EHEM’in logosu olan hediyeyi EHEM Müdür Yardımcısı Eğrioğlu’na takdim etti. Davetliler ve kursiyerler, açık büfe olarak servis edilen bitkilerden yapılan yemeklerin tadına baktı.

Katılımcılar, etkinlik sonunda açıklamalarda bulundu. Altınoluk Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Selami Selvi, açıklamasında, “Okulumuzda, tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili eğitimler veriyoruz ve aynı zamanda Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü başta olmak üzere gelen bilgilendirme taleplerine de cevap veriyoruz. Bölgemiz, Kazdağları’nı da içinde barındırıyor ve Kazdağları’nda 32 tanesi endemik olmak üzere 800’ün üzerinde bitki florası mevcut. Bu bakımdan tıbbi ve aromatik bitkiler bölgemizde önem arz etmektedir. Bizler de bölgemiz halkını bu konuda bilinçlendirme gayreti içindeyiz. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne ve destek veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

Edremit Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Recep Özbudak ise, müdürlüğe gelen tıbbi ve aromatik bitki eğitimi taleplerini alarak Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne bildirdiklerini ifade ederek, “Bugün, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün verdiği Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu’nda verilen eğitim meyvelerini görmek için buraya geldik. Kursiyerler, bitkiler ile güzel yiyecekler yapmış. Bitkilerin kullanım alanlarını ve değerlerini kavramışlar. Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’nün, burada bütün kurum ve kuruluşlarla ilgisi var. Bütün verilen kursların sertifikaları, Milli Eğitim Bakanlığı aracılığıyla, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri tarafından verilmekte. Biz de müdürlüğümüzde zaman zaman kurslar vermekteyiz. Kurs kayıtları için gelenleri de Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü’ne yönlendiriyoruz. En son, zeytinde budama kursumuzu gerçekleştirdik. Yoğun istek aldı ve devamı da gelecek. Yüksek okulumuzun desteğiyle, yine vatandaşlara tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili eğitimler vereceğiz” diye konuştu.

Halk Eğitimi Merkezi Müdür Yardımcısı Zerrin Eğrioğlu ise, kursiyerlere ve eğitimci Rana Gül Erdoğan’a teşekkür ederek, talep halinde kursların devam ettirileceğini söyledi. Sertifikalarını alacakları günü bekleyen kursiyerler de, Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü başta olmak üzere kursa destek sağlayan tüm kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür etti.

2017-02-224279 kez okundu