BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

SON 10 YILDA BALIKESİR KADAR TARIM ARAZİMİZ YOK OLDU

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın tarım alanlarının hızla azaldığını söyledi. “Son 10 yılda Balıkesir büyüklüğünde tarım alanımızı kaybettik. Böyle giderse tarımda da dışa bağımlılığımız kaçınılmaz olacak” dedi.

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, 2009 ve 2018 yılları arasında Türkiye’de tarım alanlarının ciddi oranda azaldığı dikkat çekti. 2009 yılında tahıllar ve bitkisel ürünler, sebze bahçeleri, süs bitkileri, meyve, içecek, baharat bitkileri ve çayır ve mera arazilerinin tamamını kapsayan toplam tarım alanlarının 38 milyon 912 bin hektar olduğunu, bu alanların toplam büyüklüğünün 2018 yılında 37 milyon 817 bin hektar alana gerilediğini bildirdi. Ahmet Akın, “Bu iktidarın politikalarının yanlışlığını gösteren somut bir veri bu: Ülkedeki tarım alanlarımız yüzde 2,8 azalmış. Az gibi görünebilir. Kilometre kare olarak bakacak olursak, Türkiye’de tarım alanları son 10 yılda 10 bin 950 kilometre kare azalmış demek. Yani Balıkesir büyüklüğünde tarım alanımızı kaybetmişiz. Dünya Bankası verilerine göre Türkiye’nin kaybettiği tarım alanı Lübnan, Kuveyt, Senegal gibi 87 ülkenin yüzölçümünden daha büyük” diye konuştu.

ÜLKEYİ TANZİM SATIŞ DEĞİL, TOPRAK VE ÇİFTÇİ KURTARIR

CHP’li Ahmet Akın, şunları söyledi:

“Toprak yoksa tarım, tarım yoksa çiftçi, çiftçi yoksa gıda yok demektir. Ülkeyi tanzim satışlar değil toprak, tarım, çiftçi kurtarır. Tarım arazilerimizi çok iyi korumamız gerekirken geri dönüşü olmayan bir şekilde elden çıkıyoruz. Neden? Çiftçi arazini ekip biçse para kazanamıyor. Tarımda maliyet çok yüksek. Tarlasını satıp borçlarını ödüyor, şehre göçüyor. Tarımdan kazanamayan çiftçi tarımı terk ediyor. Tarım Bakanlığı verilerine göre Balıkesir’de 2016’da 42 bin 750 çiftçinin ÇKS’ye kayıtlı olduğunu, bu sayı 2017’de 41 bin 750’ye düştü. İktidarın kurmayları Balıkesir’e gelip ‘Balıkesir tarım ve hayvancılığın başkenti’ diye diye böbürleniyorlar. Çiftçiye, besiciye, süt üreticisine yani ekmeğini toprağı işleyerek alın teri döken Balıkesirliye sordunuz mu ‘ne kazanıyorsun hemşehrim’ diye? Çiftçi kazanmıyor. Tarım çöküyor.”
2019-03-063511 kez okundu