BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Susurluk Ayranı ve Tostu coğrafi olarak işaretlenecek

İstanbul-İzmir karayolunun dinlenme noktası olan Susurluk'ta tost ve ayran için coğrafi işaret alınıyor. Susurluk Ticaret Odası tarafından yapılan tescil çalışmalarında sona gelinirken, Ticaret Odası Başkanı İlker Kurt, kaliteli ürün ve kaliteli hizmet ile meşhur olan Susurluk tost ve ayranının aynı kalitede gelecek yıllara ulaşacağını söyledi.
Balıkesir'in tost ve ayranı ile meşhur ilçesi Susurluk'ta tost ve ayranın aynı kalite ile gelecek yıllara ulaşması için başlanılan coğrafi işaret çalışmalarında sona gelindi. 10'dan fazla dinlenme tesisinin olduğu ve İstanbul-İzmir karayolunun dinlenme noktası olarak bilinen ilçede yapılan tost ve ayranı ilçe ekonomisini hareketlendiriyor.
Yapılan çalışmalarla ilgili bilgi veren Susurluk Ticaret Odası Başkanı İlker Kurt, "Tescil ve coğrafi işaret çalışmaları son aşamasında. En son başvurumuzun sonuçlanması ile ilgili kodlarımız da geldi. Coğrafi işaretin tescili ile birlikte ayranının yapım tekniği, diğer ayranlardan ayırıcı özelliği ile ilgili uzman görüşleri istenildi. Bu uzman görüşleri İlçe Tarım Müdürlüğü ve Meslek Yüksekokulu'ndan aldığımız uzman görüşünü patent enstitüsüne gönderdik, kısa sürede coğrafi işareti alıp Susurluk ayranı adı ile satılan ayranların denetimini de yapabileceğiz. Aynı kalitede halkımıza hizmetin verilmesini sağlayabileceğiz" dedi.
En kaliteli tost ve ayranın Susurluk'ta yapıldığını ifade eden Başkan Kurt, "Susurluk ayranını diğer ayranlardan ayıran en büyük özellik yöremizin doğal sütünden yapılan yoğurtlarla ve yöremizin doğal kaynak suları ile yapılan ayran olması en büyük özelliği. Yöremizde üretilen sütlerin yağ oranları yüksek, katkı maddesi yok. Tostumuz için de coğrafi işaret çalışmamız devam ediyor. Tost ve ayran Susurluk'ta yenir, en kalitelisi buradadır. Yıllar önce büyüklerimiz tarafından yapılmaya başlanılan bir üretimdir bu. İyi kaliteli ürün ile Susurluk tost ve ayranını meşhur etmişlerdir. Bu güzergahtan geçen herkes Susurluk tost ve ayranını bilir, bu kalitenin aynı şekilde devamını sağlamak için biz Susurluk Ticaret Odası olarak her türlü çalışmayı yapmaktayız" şeklinde konuştu.
2015-06-294936 kez okundu