BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

TEGEL’DEN ÇEVRE DOSTU DETERJAN TARİFİ

Edremit ilçesinde, Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) tarafından Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca uygulanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) tarafından finanse edilen, ‘doğa dostu kendin yap temizlik kitleri’ üretilmeye başlandı. Köy kadınlarının istihdamını da içeren proje ile petrokimyasal temizlik malzemeleri kadar temizlik ve hijyeni sağlayan ve çevreye zarar vermeyen ürünlerin kullanımını yaygınlaşması amaçlanıyor. TEGEL tarafından gerçekleştirilen atölye çalışmasında, evlerde kullanılan 3 ana temizlik malzemesinin de hazırlama tarifi verildi.

Edremit ilçesi Kazdağları’nın eteklerinde bulunan botanik bahçede, Temiz Gelecek Derneği (TEGEL) tarafından herkesin evinde de hazırlayabileceği, çevre dostu temizlik malzemelerinin tanıtımı ve hazırlama şekilleri anlatıldı. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programınca uygulanan, Küresel Çevre Fonu (GEF) Küçük Destek Programı (SGP) finansman desteğiyle hazırlanan projede, yoğun kimyasallar içeren deterjanlar yerine, doğaya zararı olmayan ve herkesin evinde hazırlayabileceği ürünlerin kullanımını yaygınlaştırılması amaçlanıyor. TEGEL tarafından, evlerde herkesin hazırlayabileceği çamaşır yıkama tozu, leke çıkarıcı ve krem temizlik ürünlerinin kitlerinin hazırlanması içinse köy kadınları ile anlaşıldı.

Ürünler hazırlandığı zaman çeşitli noktalarda satışa sunulacağını söyleyen TEGEL proje koordinatörü Zeynep ilhan, doğa dostu kendin yap temizlik kitlerinin, en az marketlerde bulunabilen, petrokimyasal temizlik malzemeleri kadar yeterli temizlik ve hijyeni sağladığını söyledi. İlhan, “Bunun yanında tabii ki çevreye zarar vermiyorlar. Bu nedenle de, Temiz Gelecek Derneği olarak tercih edilmelerini istiyoruz. Aynı zamanda proje sayesinde Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı Nusratlı’daki girişimci kadınlara bir gelir kapısı açılmış olacak. Sizin için tasarladığımız kendin yap kitleri, onlar tarafından hazırladıktan sonra atölyelerimize ve sunumlarımıza katılan kişiler tarafından test edilecek ve kullanıcı görüşleri doğrultusunda pazara sunulmaya hazır ürün tasarımımız tamamlanmış olacak” dedi.
EVLERDE EN ÇOK KULLANILAN 3 TEMİZLİK MALZEMESİNİN TARİFİ
Atölye çalışmalarının öncelikle Edremit Körfezi ve sonrasında İstanbul’da devam edeceğini söyleyen İlhan, çevreye zarar vermeyen temizlik ürünlerine ulaşılabilirliği arttırmak istediklerini belirtti. İlhan, herkesin evinde kendi çamaşır yıkama tozu, leke çıkarıcısı ve krem temizleyicilerini hazırlayabileceklerini göstermek istediklerini söyledi. İlhan temizlik malzemelerinin içerikleri ve hazırlama şekilleri hakkında şu bilgileri verdi: “Bunun için kullandığımız bazı hammaddeler var. Onları size anlatmak istiyorum. Birincisi sodyum bikarbonat. Evlerimizde karbonat olarak kullandığımız malzeme. Bunun yanına yine aynı miktarda çamaşır sodası ve sabun tozu ekleyerek karıştırırsanız çamaşır yıkama tozunu elde edebilirsiniz. Bunun yanında çamaşırlarınızdaki lekeleri çıkartmak için aynı oranlarda yani bire bir oranda, arapsabunu ve gliserin karıştırabilirsiniz. O karışımı da çamaşırlarındaki lekelere önceden sürüp, daha sonra çamaşır makinasında yıkadığınız takdirde lekeler de çıkacaktır. Bir üçüncü ürün ise krem temizleyici. Bu krem temizleyiciyle banyolarınızı, yüzeyleri, lavaboları temizlemeniz mümkün. Bunu da nasıl hazırlıyoruz, bir bardak sodyum bikarbonat yani ev karbonatına 2 yemek kaşığı arap sabununu ekleyerek, macun kıvamına getirene kadar kaşıkla karıştırıyorsunuz. Yüzey temizleyicinizi de böyle hazırlayabilirsiniz. Bununla evlerinizde yüzeyleri, banyoları, fayansları temizleyebiliyorsunuz.” Fatih Emrah ERDOĞAN


2019-06-221103 kez okundu