BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Teknolojinin Devleri Balıkesir’de Buluştu

Turkcell ana sponsorluğunda, TOBB ve TEB işbirliğinde EticaretSEM tarafından organize edilen TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları Balıkesir'de gerçekleştirildi. Toplantıda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Türkiye’de emlak fiyatları en çok yükselen ilin Balıkesir olduğunu söyleyerek, yeni yatırımcıların kente akın ettiğini belirtti. Başkan Uğur, Büyükşehir’in de projelerini bu perspektife göre hazırladığını ifade etti.


Turkcell ana sponsorluğunda TOBB tarafından organize edilen TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları Balıkesir'de gerçekleşti. E-ticaret sistemlerinin, dijital dönüşüm süreçlerinin gündeme alındığı etkinlik, uzmanların sunumlarıyla devam etti. Balkonuk Center’de düzenlenen ve yaklaşık bin kişinin katıldığı etkinlikte sektöre dair inovatif çözümler ve sorunlar masaya yatırıldı. Sunumlar ile başlayan etkinlikte açılış konuşmasını Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur yaptı.

Balıkesir Yatırımlar İle Talep Görüyor

Balıkesir’in son dönemde yatırımcıların ilgi odağı haline geldiğini söyleyen Uğur, “Balıkesir son yıllarda yatırımlar anlamında Ege ve Marmara’nın cazibe merkezi. Balıkesir’de TOBB katkıları ile e-ticaret ve yazılım sektörünün liderleri bir arada bulunuyor. Osmangazi Köprüsü, İzmir-İstanbul otoyolu ve Çanakkale Köprüsü gibi Türkiye’nin en önemli vizyon ulaşım projelerinin merkezinde olan Balıkesir son 4 yıldır sanayi yatırımları anlamında rağbet görmektedir. Geçtiğimiz üç ay içerisinde Türkiye’nin sektöründe lider sanayi kuruluşlarını Balıkesir ekonomisine kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Kale Grubu, Şişecam ve Filli Boya’nın Balıkesir’e yatırım kararı alması, bölgemize işgücü, teknoloji ve istihdam anlamında ciddi katkı sağlayacaktır” dedi.

E-ticaret yapan şirket yöneticilere uyarılarda bulunan Uğur, “Mutlaka mutlaka e ticarette olmak istiyorsak stoklarımızı günlük tutmalıyız. E ticarete mal satmak istediğinizde istenecek ilk şey stoklarınız olacaktır. Sanayiciler olarak yapmamız olarak stoklarımız güncellemek ürün kodlarını açarak ürünlerin resmini ekmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Ermişler: “Teknolojinin Tüm İmkânlarını Kullanmalıyız”

Daha sonra bir konuşmada Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler yaptı. Teknolojinin gelişimine dikkat çeken Ermişler, “Dünyanın gelişen teknolojilerinde sürücüsüz araçlar denenmeye başlandı. Günlük hayatta yer kazandığı teknoloji eski usul ticaret yapamayacağımız göstermekte. Dünyada değişen ticarete ayak uydurmamız gerekiyor. Türkiye'nin 2023 hedefleri için az zamanda çok işler yapmamız lazım. Sanayi ticaret ve hizmette teknolojinin tüm imkânlarını kullanmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu: “Balıkesir’in Geleceği Parlak”

Etkinlikte Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da bir konuşma yaparak Teknoloji Buluşmalarının önemine değindi. TOBB içerisinde Elektronik Sektör Meclisi kurduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Kamu bürokratlarını aynı çatı altında toplayarak e ticaret sorunu olanları burada bir araya getiriyoruz. Balıkesir'in geleceği parlak. Allah size güzel bir coğrafya bırakmış. Yatıp kalkıp şükretmeniz lazım. Kayseri ile Balıkesir'i kıyassa bizim Kayseri'ye 5 vakit namaz farzsa Balıkesir 5 vakit namaz 3 vakitte şükür namazı kılmalı. Balıkesir'de oda ve borsalar 5 yıldızlı. Bu bir şeyin göstergesi. Otellerde nasıl yıldızlama sistemi varsa oda ve borsalarda da var. Sanayi, Ticaret ve Borsa 5 yıldızlı. Bu hizmet kalitesi standardını, Londra, Berlin, Paris odaları ile hizmet standardı verdiğinin göstergesidir. Dijitalleşme benim anlamadığı üyem anlamaz. Aslında teknoloji demek laf üretmek yerine iş üretmek için kullanan teknoloji” dedi.

“Sanayi Devrimini Kaçırdık, Teknoloji Devrimini Kaçırmayalım”

Türkiye’nin akıllı telefon kullanımında Dünya’nın en öndeki ülkeleri arasında yer aldığını söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:

“Nüfusumuzun yüzde 90’ı mobil bağlantı hattına sahip. Biz internette yapıyoruz. Facebook kullanıcısında dünya 6. sı instegramda dünya 4. sosyal medyada dünya 9. suyuz. Elektronik ticarette ilk 25 içinde bile yokuz. İnterneti laf yetiştirmek için kullanıyoruz. Kültürümüzde olmayan şeyler için kullanıyoruz. Toplantının esas amacı bu. Millet teknolojiyi para kazanmak biz birbirimize küfür etmek için kullanıyoruz. Sanayi devrimini kaçırdık. Şimdi önümüzde yeni bir devrim var. Elektronik ticaret devrimi bunu da ıskalarsak bir 200 yıl daha beklememiz lazım. İnsanlar eskiden ticaret yolu üzerindeysen zengin oluyorum. Şimdi bu devrin ticaret yolu internet. Artık ticaret yolu her evin her iş yerinden geçmektedir. Avusturalyanın bir köyüne mal satabilir misin? İnternet 1 saniye sonra Avustralya’daki köydesin. Bir tuşa bastığında üretileni görebiliyorsun. Hedefimiz zenginleşmek istiyoruz. Allah bize petrol verse devlet zengin olurdu. Zengin olmanın yolu ticaretten geçer. 20 trilyon dolarlık dünya pazarı var. 7 milyon insan var mal satabileceğin. Türkiye'nin en hızlı büyüyen şirketinin hepsinin ortak özelliği teknolojiyi sonuna kadar kullanıyor. Teknolojiyi kullanırsan şirketin yüzde 220 büyür”.

Başkan Uğur: “En Değerlenen İl Balıkesir”

Etkinlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’da bir konuşma yaparak Balıkesir’in değerlerine dikkat çekti. Balıkesir’in Ege ve Marmara’da kıyısı olan özel bir il olduğunu ifade eden Başkan Uğur, “Kaz Dağları, Zeytini, denizi, jeotermal kaynakları ile ülkemizin bir başka güzelliğidir. Balıkesir metropol şehirlere yakınlığının yanında lojistik imkanları ile de dikkat çekmektedir. İnanıyoruz ki Osmangazi Köprüsü ile canlılık kazanan Balıkesir Çanakkale Köprüsü ve İstanbul İzmir Otoyolu inşaatının tamamlanması şehrimize pozitif bir ivme kazandırmıştır. Bu minvalde geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası tarafından açıklanan Emlak Fiyat İndeksine göre emlak fiyatlarının en çok arttığı İl Balıkesir olmuştur. Son 6 ayda Balıkesir Organize Sanayi Bölgemizdeki arsa tahsisini yaptığımız Şişecam, Filli Boya ve Kalegibi önemli markaların Balıkesir i tercih etmeleri Balıkesir in geleceği ve önemi ile ilgili bizleri heyecanlandırmıştır” dedi.

Uğur: “7 Yıldızlı Ticaret Odası Yapıyoruz”

Balıkesir Ticaret Odası’nın Çay deresi içindeki kongre merkezinde hizmet vermeye başlayacağını belirten Başkan Uğur, “İnşallah 1,5 ay içeririnde Çay deresi içindeki kongre merkezinde ticaret odamıza yer ayırdık. 7 yıldızlı Ticaret Odasını açacağız. Balıkesir Türkiye'nin en zengin yeri. İki denize kıyısı var, madenleri, termal, tarım hayvancılık, var. Hakikaten değerli bir yer. Hükümetimizin yapmış olduğu otoyol akslarının da merkezinde bulunuyor. Balıkesir'e yatırımcının büyük talebi var. Merkez bankasını araştırmada emlak fiyatlarının en çok arttığı il Balıkesir olara ilan edildi. Balıkesir yenilenebilir enerjide de hammadde zenginliği olara bitkisel ve hayvansal atıklara büyük kaynaklara sahip. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi olarak Balıkesir'in güzelliklerine yatırımcının taleplerine karşı sosyal ekonomik hayatını da canlandırmak istiyoruz. Değişimi yakalayamazsınız sanayiciliğiniz bitiyor. krizler gelip geçici teknoloji kalıcı. E ticaretin yaygınlaşması önemli” şeklinde konuştu.

Vali Yazıcı: “Dünyanın En Büyük 10 Ekonomisinden Biri Olacağız”

Etkinlikte son olarak ise Vali Ersin Yazıcı bir konuşma yaparak, 2023 hedeflerine vurgu yaptı. Yazıcı şöyle konuştu:

“Büyük hedefleri olan bir ülkenin evlatlarız. 2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefi olan ilk 10 talip olan bir ülkenin çocuklarıyız. Çok kısa süre içerisinde dünyanın en büyük 10 ekonomisinden bir olacağız. Oyunu kazanmak istiyorsanız oyunu kurallara göre oynamalısınız. Şampiyonlar liginde kurallar değişmiştir e ticaretten al satmanız lazım”.

Konuşmaların ardından Sanayi ve Ticaret Odaları Başkanları ile Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na Balıkesir hatırası olarak çeşitli hediyeler takdim ettiler. Etkinlik sektör uzmanlarının sunumları ile devam etti.

TOBB Türkiye Teknoloji Buluşmaları etkinliğine Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler, teknoloji ile e-ticaret sektörünün temsilcileri, vatandaşlar ve üniversite öğrencileri katıldı.


2017-03-145986 kez okundu