BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

“TOHUMDAN FİDANA” KOROSU 120 KİŞİLİK DEV KADROSUYLA EDREMİT’İ COŞTURDU

19 Mayıs 1919 Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nın 100. yıl dönümü etkinlikleri ve BENGİ-Değerlerimizle Adım Adım Projesi kapsamında Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünce düzenlenen “19 Mayıs’ın 100. Yılında Tohumdan Fidana” konseri Edremitli izleyenlere muhteşem bir müzik ziyafeti sundu.
Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezinde akşam saatlerinde düzenlenen 120 kişilik dev kadronun sahne aldığı konsere, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı ve eşi Nuray Sırmalı, İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç ve eşi Feryaz Koç, Hayırsever Fernur Sözen, Havran İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Söbüoğlu, Burhaniye İlçe Millî Eğitim Müdürü Güner Bahadır, daire amirleri, okul/kurum müdürleri ve veliler katıldı.
Sunuculuğu, Yılmaz Akpınar MTAL Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Gül Zeynep Yalınız’ın yaptığı konser programı, saygı duruşu ve Yılmaz Akpınar MTAL Müzik Öğretmeni Didem Gökçe yönetiminde söylenen İstiklal Marşı ile başladı. Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürlüğünün hazırladığı BENGİ Projesi kapsamında yapılan ve takdir toplayan tüm etkinliklerin anlatıldığı video gösteriminin ardından alkışlar eşliğinde orkestra takdim edildi ve Tohumdan Fidana Korosu sahne aldı. 120 korist, Edremit Anadolu Lisesi Müzik Öğretmeni Mustafa Çakmak yönetiminde izleyenlere unutulmaz müzik ziyafeti sundu.
“19 Mayıs’ın 100. Yılında Tohumdan Fidana” Projesi kapsamında Edremit’in müzik öğretmenleri tarafından hazırlanan koro için ilçedeki resmî/özel ortaokul ve liselerin 5. sınıfından 12. sınıfına kadar 76 öğrenci titizlikle seçildi ve 36 müzik öğretmeni ile 8 veli de koroda görev aldı. Yaş grupları açısından Edremit’te şimdiye kadar sayıca en fazla koriste sahip olan koroda, 11-50 yaş aralığında 120 korist görev aldı. Beğeniyle izlenen ve alkışların hiç dinmediği programda, dev kadroya sahip koro tarafından repertuarı ulusal kültür değerlerinden hareketle belirlenen birbirinden güzel 13 eser seslendirildi. Programın sonunda Hayırsever Fernur Sözen, programa katkılarından dolayı Edremit YDS Akademi Müdürü Selahatin Gökçe’ye plaket verdi. Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, programın hazırlanmasında emeği geçenleri tebrik etti.
Edremit İlçe Millî Eğitim Müdürü Yusuf Koç düzenlenen programla ilgili olarak şunları söyledi: “Değerlerimiz, değerlerimize verdiğimiz değerle ayakta kalır. Geçmişten günümüze kadar hiçbir zaman eskimeyip dipdiri duran türkülerimizi, zamana yenik düşmesin, geçmişimizi, değerlerimizi unutturmasın diye çocuklarımıza söylettik bu gece. Popüler kültürün etkisini bir nebze de olsa azaltabilmek umuduyla programımıza misafir olarak gelen yetişkinleri eskilere götürüp, gençleri değerlerimizle buluşturduk. Toprağın fidanı el üstünde tutarak büyüttüğü gibi çocuklarına toprak olan öğretmenlerimiz ve velilerimiz dopdolu bir gece yaşattı izleyicilere... 120 kişilik bu dev koro ,11 yaşından 55 yaşa kadar farklı yaş gruplarını, öğrenci, öğretmen ve anne-babaları aynı koroda bir araya getirdi. Alkışlarla karşılanıp, alkışlarla devam edip, alkışlarla uğurlandı programı icra edenler. Nefesleriyle, yürekleriyle bu güzel geceyi müzikle taçlandıran ve programın hazırlanmasında emeği geçen tüm müzik öğretmenlerini, öğrencilerimizi ve değerli velilerimizi kutluyorum.” dedi.


2019-04-083573 kez okundu