BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Türk uçakları dünyada rakipsiz olacak

Yüksek irtifada uçtukları için insanlar üzerinde belli bir oranda radyasyon bırakan uçaklar, Türk bilim adamlarının devrim niteliğindeki çalışmasıyla artık tarihe karışırken, uçaklarımız da dünyada rakipsiz olacak.
Türkiye’nin ilk ve tek bitki özü üretim tesislerine sahip olan Edremit ilçesindeki ar-ge firması, buluşlarıyla dünya bilimini şaşırtmaya devam ediyor. Taşı su haline getirip dünyanın en etkili dezenfektan maddesini elde ederek, yanmayan malzeme elde edebilen, dünyanın 3 bin yıldır çare bulamadığı zehirli zeytin karasuyunu problemini çözerek faydalı hale getiren, zeytin özüyle kansere çare bulan, bilimsel çalışmalarıyla 2010 yılında bilim dalında Nobel Ödülü’ne aday gösterilen ve dünya devi ülkelerden çok sayıda bilim ödülü alan, bilim insanı Faruk Durukan’ın öncülüğündeki firma, son ar-ge çalışmasını gazetemize açıkladı.
Yaklaşık 4 yıldır, Türkiye’deki üniversitelerle ortaklaşa bor elementi üzerinde bilimsel çalışmalar yürüten firma, dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile bor türevli 9 su molekülüne kadar indirgenebilen sodyumpentaborat maddesini 7 su molekülüne indirmeyi başardı. Dünya biliminde devrim niteliğinde olan bu çalışmanın ardından, ham madde desteği veren firma ile Türkiye’deki bazı bilimsel projeler dünya çapındaki proje yarışmalarında birincilikler aldı. Geçtiğimiz aylarda 7 su molekülüne sahip sodyumpentaborat maddesi katılarak dünyanın en sağlam betonu elde edilirken, bu betonun nükleer santrallerdeki radyasyon sızıntılarını durdurduğu açıklanmıştı. Patenti alınan Türkiye’deki bu gelişmeyle birlikte dünya bilimi ve nükleer santrallere sahip ülkeler, dikkatlerini Türkiye’ye yoğunlaştırıp firmayla irtibata geçmeye başladı.
Kale Natürel isimli ar-ge firması, aynı ham maddeyi kullanarak, öncelikle Türkiye’deki tüm uçakları, radyasyon geçirmezliği bakımından dünyanın en iyi uçaklarına dönüştürmeyi hedefliyor. Bilim insanı Faruk Durukan, 7 su molekülüne sahip sodyumpentaborat maddesinin uçakların izolasyon duvarlarına uygulanmasıyla birlikte yolcuların yüksek irtifalarda hiçbir şekilde radyasyona maruz kalmayacağını bildirdi. Durukan açıklamasında, “Bu yaptığımız çalışma, uçakların havada yolcularını radyasyona maruz bırakmadan uçurabileceği bir projedir. Biz daha önce de nükleer santraller ile röntgen binalarındaki radyasyonu durdurmak için sodyumpentaborat maddesini kullanmıştık. Bu maddeyi şimdi uçaklarda uyguluyoruz. Uçakların radyasyon geçirgenliğini durdurmayı başardık. Böylelikle Türk uçakları dünyada rakipsiz olarak uçacaktır. Bu teknoloji ile uçabilen bir uçak henüz dünyada yoktur. Bu malzeme, 7 su moleküle indirgenmiş sodyumpentaborattır. Bu malzemeyle nötron ışınlarını tamamen absorbe edebiliyoruz. Bu çalışma, dünyaya ve ülkemize hayırlı uğurlu olsun. Bu radyasyon problemi sadece yolcu uçaklarında değil, dünyadaki tüm savaş uçaklarında da var. Savaş uçaklarında maalesef pilotlar radyasyona maruz kalıyor. Elde ettiğimiz malzememiz, savaş uçaklarının kokpitlerinde ve gövdelerinde uygulanabiliyor” diye konuştu.


2017-04-046983 kez okundu