BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu Üyesi Prof. Dr. Halil Kalabalık İDSB Fuarında Konuştu

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurulu (TİHEK) Üyesi Prof. Dr. Halil Kalabalık İslam Dünyası STK’lar Birliği ve Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği 2. Uluslararası STK’lar Fuarında katılımcılara hitap etti.
Sözlerine insan hakları kavramını tanımlayarak başlayan Kalabalık, insan haklarının doğuştan gelen haklar olduğunu, dil, din, ırk gözetmeksizin bu hakların kullanılmasının kimse tarafından engellenemeyeceğini söyledi.
Kurul Üyesi Prof. Dr. Kalabalık, batıdan çok daha önce İslam hukukunda insan haklarının yer aldığını belirterek “Biz yıllar önce Asr-ı Saadet Döneminde insan haklarına gereken önemi verdik. Ama ne yazık ki batılılar bizim filozoflarımızdan, Farabi’den, İbn-i Sina’dan İbn-i Rüşd’den Asr-ı Saadet döneminden, halifelik döneminden aldılar. Bunları kendi felsefeleri doğrultusunda yorumladılar. Bunu bize insan hakları diye ithal ettiler. Aslında İslam aleminde insan hakları çok daha ileride olmalıdır” diye konuştu.
Prof. Dr. Kalabalık sözlerini şöyle dürdürdü: “İnsan hakları evrenseldir. Arakan, ABD, Papua Yeni Gine fark etmez. Bunlar insanlara Cenab- ı Allah tarafından bahşedilen haklardır. O yüzden insan hakları vazgeçilmezdir”
İnsan haklarının normatif olarak evrensel değerler olduğunu ifade eden Kalabalık, bugün pek çok ülkenin insan hakları ihlalleri yapmasına rağmen nerede bir uluslararası sözleşme olsa uluslararası toplumun baskısında kurtulmak için imzaladığını ancak bu sözleşmelere yeterli ölçüde uymadığını belirtti.


2017-12-101913 kez okundu