BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

UÇURUM KENARINDA TEHLİKELİ ÖZ ÇEKİM

Ayvacık ilçesine bağlı Küçükkuyu beldesinde bulunan Zeus Altarı manzarası ile bölgeye çok sayıda turist çekiyor. Edremit Körfezi manzarasında öz çekim yapmak isteyen turistler, uçurumun kenarında tehlikeye rağmen fotoğraf çekiliyor. Bölgeye gelen turistler, uçurum kenarına önlem alınmasını istiyor.
Ayvacık ilçesine bağlı Adatepe Köyünde bulunan, İlyada Destanı’nda Zeus’un Truva Savaşı’nı izlediği bölge olarak anlatılan Zeus Altarı (sunağı), manzarası ve doğal güzellikleriyle ilgi odağı haline geldi. Her gün Adatepe Köyü girişinde araçlarından inen yüzlerce turist, 790 metre yürüyerek, sunağın bulunduğu yere gidiyor. Dar ve dik bir merdivenden sunağa çıkan turistler, metrelerce yükseklikteki uçurum kenarında, fotoğraf çekiliyor. Uçurum kenarında yapılan öz çekimler ise adeta kazaya davetiye çıkarıyor.
UÇURUM KENARINDA TEHLİKELİ ÇEKİM
Edremit Körfezi manzarası eşliğinde tur operatörlerinin de uğrak noktası olan bölgede, manzarayı gören vatandaşlar, hatıra fotoğrafları çekilip, öz çekim yapıyor. Metrelerce yükseklikte olan uçurum kenarındaki alanda, kenara kadar yaklaşan vatandaşlar, tehlikeye rağmen daha güzel fotoğraf kareleri yakalayabilmek için, zaman zaman hayatlarını tehlikeye de atıyor. Her gün yüzlerce kişinin uğrak noktası olan alanın çevresinde koruma önlemi alınması isteniyor.
Bölgeyi internet daha önce incelediğini ve Kuzey Ege’nin doğal güzelliklerini görmek için geldiğini söyleyen Ceyda Kömürcü, “Havasıyla, doğal güzellileri ve manzarasıyla harika bir yer. Zeus Altarı’nı özellikle görmeyi çok istemiştim. Manzarası harika. Ama bu kayalıkların üzerine her gün yüzler insan çıkıyor ve uçurumun kenarına kadar aklaşıyor. İnsanların bu kadar fazla ilgi gösterdiği bir noktaya cam seyir terası yapılması ya da farklı önlemler alınması gerektiğini düşünüyorum” dedi.
‘FOTOĞRAF PAYLAŞIMI İÇİN’
Kuzey Ege’nin; kuzeydoğudan güneybatıya kadar denize paralel 140 kilometre uzunluğunda Kazdağları’nın eteklerinde eşsiz bir bölge olduğunu belirten tur operatörü
“Bölgenin eşsiz bu eşsiz güzelliklerini herkesiz görmesini tavsiye ediyorum. Körfez manzarasının en güzel izlendiği noktalardan biri de Zeus Altarı ya da Sunağı denen bu bölge. Zaten bu nedenle de efsaneler konu olmuş bir yer. Ancak her gün yüzlerce kişinin ziyarete geldiği bölgede güvenlik önlemleri ne yazık ki yetersiz. Kayanın üzeri çok kalabalık oluyor ve merdiven çıkışları tehlikeli ve dar olduğu için bu sunağa gelen vatandaşlarımızın çok dikkat etmelerini gerekiyor. Yetkililerden buraya tedbir alınmasını rica ediyorum. Bir Hadise olduktan sonra tedbir alınmasının hiçbir kıymeti yok. En azında uçurum kenarı olan yerlere doğal dokuyu bozmayacak şekilde bir korkuluk yapılabilir”diye konuştu. Fatih Emrah ERDOĞAN


2019-08-09898 kez okundu