BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

Windows 10 Ücretsiz mi?

Microsoft Windows 8.1’den sonra Windows 10’u çıkarmaya karar vermişti. Şirketin 9 kodunu atlamasının sebebi olarak Japonların bu sayısı uğursuz olarak nitelendirmesi gösteriliyor. Benzer bir uygulamayı birkaç yıl önce yine bir Japon şirketi olan Trend Micro da yapmıştı.

Windows 10’un en ilginç özelliği her platform için çalışabilen uygulamalara sahip olabilmesi. Hem masaüst, hem de mobil aygıtlarınızda aynı uygulamaları çalıştırabileceksiniz. Bu durum her uygulama için geçerli değil, sadece mağaza uygulamalarını kapsıyor.

Windows 8 ile birlikte gelen metro arayüzü, başlat menüsünü kaldırdığı için çok eleştirilmişti. Aslında mobil cihazlar için bir kolaylık olarak düşünülse de eski alışkanlıklarından vaz geçemeyen pek çok kullanıcı, özel yazılımlarla başlat menülerini tekrar sisteme eklemeye çalışmışlardı. Windows 10 tüm bu eleştirileri dikkate alarak başlat menüsünü yeniden hayata döndürüyor. Ancak biraz karışık görünmesi ve metro arayüzünün küçük hali gibi algılanması da yeni eleştirilere yol açıyor.

Web tarayıcısı olarak ilk sürümlerden beri gelen explorer yerini Spartan’a bırakıyor.
Sanal masaüstü oluşturarak, yaptığınız farklı işlere göre masaüstündeki programlarınızı ve pencerelerinizi ayırabilirsiniz. Örneğin bir masaüstünde müzik dinlerken ilgili klasörlerinizi açabilir, diğer masaüstünüzde çizim programı ve tüm dosyalarınızı ekrana yayabilirsiniz. Bu durumda pencereler birbirine karışmadan, düzenli çalışma ortamları oluşturabilirsiniz. Bu özellik önceki sürümlerde sonradan yüklenen bir özellikti.

İlk yıl için lisanslı ve güncellemelerini yapmış Windows 7 SP1 ve 8.1 Update kullanıcılarına ücretsiz olarak yükseltme imkanı sunulacak. Şimdiden bazı kullanıcılara Microsoft’un yükseltmeye ilişkin uyarıları gelmeye başladı ve güncelleme zamanı geldiğinde sistemin otomatik olarak kendini Windows 10’a dönüştürmesi bu yöntemle sağlanabiliyor.

Bazı kullanıcılarda bu uyarıların gelmemesi kullanıcılarda merak uyandırdı. Microsoft bunun farklı sebepleri olabileceğini söylüyor. Güncelleme sorunları, Windows Update’in kapalı oluşu, gerekli güncelleme kanallarının engellenmiş olması, lisanssız sistemler ve Windows 10’u çalıştırmaya yeterli olmayan donanımlar bu durumun sebepleri arasında gösteriliyor. Firma 29 Temmuz 2015’ten itibaren bilgisayarınızın uyumluluğunu test etmenizi sağlayan bir simge göstereceklerini söylüyor. Şirket donanım uyumluluğu konusunda kullanıcılardan “Her platforma uyumlu olacaksa, benim bilgisayarım tabletten yavaş mı?” gibi tepki sorularını da alıyor.

Reuters’ın 2015 Mart ayında yaptığı bir habere göre, Microsoft aldığı radikal kararla ücretsiz güncelleme işlemini korsan işletim sistemleri için de planlıyor. Bu radikal kararın özellikle Çin’de kullanılan bilgisayarları hedef aldığı bildiriliyor. Yüz milyonlarca bilgisayarın lisanssız Windows işletim sistemiyle çalıştığı belirtilen haberde, Çin’de kullanılan bilgisayarların 3/4’ünün lisanssız olduğu aktarılıyor.

Microsoft’un işletim sistemi biriminin başındaki isim olan Terry Myertson, Shenzen’de katıldığı WinHEC teknoloji konferansında Windows 10’a geçiş ile ilgili açıklamalarda bulundu. Reuters muhabiriyle yaptığı telefon konuşmasında “Teknolojik yeterliklere sahip tüm bilgisayarları, orijinal olsun olmasın, Windows 10’a geçirmek istiyoruz. Planımız yüz milyonları her hangi bir ayrım yapmaksızın Windows kullanan diğer yüz milyonlarla birbirine yeniden bağlamak.”
Terry Myertson


2015-06-126871 kez okundu