BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

YILLARIN YORGAN USTALARI, FABRİKASYON ÜRÜNLERE YENİK DÜŞTÜ

Edremit Körfezi'nde, el yapımı yorgan ustaları, vatandaşların fabrikasyon ürünlere yönelmesi nedeniyle, yenisinden çok tamir işi yapmaya başladı. Bu nedenle 15 yıl öncesine kadar sayıları 100'e yakın olan Körfezdeki yorgan ustası sayısı da 5'e düştü. Çeyizlerin vazgeçilmezi ve en önemli parçaları arasında yer alan, yatak odalarının el işlemeli yorganlarının yerini fabrikasyon ürünlere bıraktığını belirten 40 yıllık yorgancı Mustafa Karagül (53), artık sadece eskiyen, yıpranan yorganları yenilediklerini söyledi. Karagül, "Elinde eski yün bulunan ve kıymetini bilen vatandaşlar tamirat ve yenileme için bize geliyor. Yeni yorgan satışımız ise çok azaldı" dedi.
“ÇEYİZİN ÖNEMLİ KALEMLERİNDEN”
Evlenecek çiftlerin ve ailelerinin yorgana büyük önem verdiğini söyleyen Mustafa Karagül, köylerde ve kırsallarda ise yorganın evin büyük kadınları tarafından dikildiğini anlattı. Şehir ve kasabalarda da yorgan evlerinin açılarak bu görevi üstlendiğini belirten Karagül, kendisinin de 13 yaşında bir yorgan evinde mesleğe başladığını söyledi. Son 15 yıldan buyana yorgancılığın tamamen yok olmaya başladığını belirten Karagül; “Her eve, her çeyize yorgan giriyordu. Geçerli bir meslekti. Zamanla fabrikasyon ürünler tüketici tarafından daha fazla tercih edilmeye başladı. Boncuk silikon yastık, yorgan içine girmeye başladı. Sağlıksız olduğunu düşünüyorum ama malzeme fiyatını yarı yarıya düşürdü” dedi.
FABRİKASYON ÜRÜNLER EL İŞİ MOTİFLERİ YOK ETTİ
Yorganı daha önce sipariş üzerine yaptıklarını hatırlatan Karagül, baklava, kelebek, karanfil, yonca gibi çeşitler arasından müşterilerin seçtiği motifleri yorgana işlediklerini söyledi. Saten ve kadife yüzeye modellerin işlendiği yorganların daha çok evlilik, sünnet gibi özel günlerde ve misafir için kullanıldığını belirten Karagül, kullanılacağı zamanda motifin dışarıda kalacağı şekilde beyaz çarşafla bu yorganların kaplandığını söyledi. Fabrikasyon ürünlerin fiyat avantajı sağlaması nedeniyle motif kültürünün de yok olduğunu söyleyen Karagül, el emeği işçiliğini düşürmek için düz üretimler yapmaya başladıklarını söyledi. Karagül; “Yorgan kültürünü yaşatmaya çalışan nadir aileler kaldı. Fiyatının ucuz olması nedeniyle silikon yorganlar tercih ediliyor. Ben hayatımda hiç kullanmadım, kullanılmasını da tavsiye etmiyor. Günümüzün 6 ila 8 saatini geçirdiğimiz yataklarda, kanserin bu maddeler nedeniyle arttığını düşünüyorum” dedi.
“YORGAN TAMİRCİSİ OLDUK DİYEBİLİRİM”
Yorgan evlerinde, yeni yün yorgan üretimi neredeyse tamamen durma noktasına gelirken, elinde eski yün bulunan nadir sayıda vatandaş yorgan evlerine geliyor. Müşterilerin genellikle parçalanan yorganların kılıflarını değiştirmek ve tamiratı için geldiğini belirten Karagül, birkaç yıl içinde tamamen işletmelerin kapanabileceğini söyledi. Birçok el sanatının teknolojik gelişmelerden etkilendiğini ancak bunların başında yorgancılığını geldiğini söyleyen Karagül, “Körfezde bulunan 100 kadar yorgan ustasından 5 kişi kaldığını belirtti. Artık sadece eskiyen, yıpranan yorganları yeniliyoruz. Elinde eski yün bulunan ve kıymetini bilen vatandaşlar tamirat ve yenileme için bize geliyor. Yeni yorgan satışımız ise çok azaldı. Yorgan ustalığından, yorgan tamircisi olduk, diyebilirim” dedi. Fatih Emrah ERDOĞAN

2019-05-162697 kez okundu