BU ALANA REKLAM VEREBİLİRSİNİZ
Güncel Haberler

YOL YAPIMI, ZEYTİN ÜRETİCİSİNDE VERİM KAYBI ENDİŞESİ YARATTI

BALIKESİR’in Edremit ilçesi ile Çanakkale’nin Yenice ilçeleri arasında devam eden çevre yolunda yaklaşık aydır yükselen toz bulutları üretici endişelendiriyor. Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker; “Zeytinin tam çiçeklenme zamanında yol çalışmalarından yükselen tozlardan bitkinin gözeneklerinin kapanması nedeniyle bu yıl bu bölgedeki bahçelerde ürün kaybı olacaktır” dedi.
Edremit-Yenice arasında yapılan yeni çevre yolunda yoğun toz bulutları, zeytin üreticisini endişelendiriyor. Çevre yolu yakınlarında oturan vatandaşlar da evlerinin pencerelerini açamadıklarını söylüyor. Günde bir defa yapıldığı ileri sürülen sulama çalışmaları ise etkisiz kalıyor.
Darsofa ve Çamcı Mahallelerindeki yüzlerce dönümlük zeytin bahçesindeki ağaçlarda büyük oranda verim kaybı yaşanıyor. Yola sıfır olan ağaçlarda neredeyse yüzde 100’e yakın verim kaybı yaşanırken, içeriye doğru ilerledikçe oran düşüyor.
Yaklaşık bir aydan beri karayollarının bölgede çalışması olduğunu ve sulamanın yeterince yapılmamasından dolayı zeytin üreticisinin ürün kaybı endişesi yaşadığını belirten Edremit Ziraat Odası Başkanı Ali Yılmaz Diker, çiçeklenme döneminde zeytin çiçeğinin çok hassas olduğunu hatırlattı. Her hangi bir toza veya mevsimsel değişikliğe, sıcaklığa zeytin çiçeğinin dayanamayacağını belirten Diker, “Bu şekilde açan çiçekler dış etkenlere maruz kalmasından dolayı meyvesini bağlayamaz ve kuruyan çiçekler dökülerek meyve kayıplarına sebep olur. Yola yakın yerlerde neredeyse hiç zeytin yok. Buradaki çalışma küçük bir kavşak çalışması. Ancak aylardan beri buranın asfaltlamasına geçilemedi. Bundan dolayı zeytinin çiçeklenme döneminde özellikle yoldan kalkan bu tozun ağaçların döllenmesinde çok büyük sıkıntı yarattı ve bu bölgedeki zeytin ağaçlarında verim kaybı oluştu. Yani ağaçlarda zeytin bağlaması problemleri yaşandı. Zeytin ağaçları toz toprak içerisinde kaldığını görüyoruz. Bu konuda üreticilerin ciddi şekilde şikayetleri var. Mağduriyetleri var. Bir an önce bu bölgedeki kavşağın yapılması gereken asfaltlamasının bitirilmesini, tamamlanıncaya kadar olan zamanda da en azından yolun çok sık bir şekilde sulanarak toz kalkmasının önlenmesini istiyoruz” dedi.
Yol çalışmasından kalkan tozun ağaçların yanı sıra insan sağlığına da zararı olduğunu ifade eden Diker sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hemen buranın yanı başında yüksek okul var. Buradaki sorun sadece yüzlerce dönümdeki zeytin ağaçlarının sıkıntısı değil buradan kalkan toz bulutları şehrin de belirli bir kesimine giderek buradaki insanlara da toz yutturuluyor. Bu nedenle üreticimizin ve şehrimizin bu mağduriyetinin giderilmesi için gerekli çalışmanın bir an önce yapılmasını hem karayolları yetkililerinden hem de yüklenici firma yetkililerinden rica ediyoruz. Üreticilerimiz sorunlarını bize dile getirdiler biz de Edremit Ziraat Odası olarak bu sıkıntıları ilgili yerlere ilettik ancak henüz bir sonuç alınmış değil.” Fatih Emrah ERDOĞAN


2019-06-221086 kez okundu